49941957696_205b447f02_b

Szumowski: rozpoczynamy kontrole zasłaniania ust i nosa w sklepach

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W tym tygodniu przeprowadzane zostaną kontrolę zasłaniania ust i nosa przez klientów i personel w sklepach – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zdaniem szefa resortu, zauważalny wzrost zakażeń w ostatnich dniach, jest wynikiem „rozluźnienia” w przestrzeganiu przepisów reżimu sanitarnego oraz ognisk z kopalni, ale także spotkań rodzinnych, imprez i wesel. Minister podkreślił, że duża część zakażeń pochodzi z kopalni i zakładów produkcyjnych. Odnosząc się natomiast do transmisji poziomej wirusa, a więc prawdopodobieństwa zakażenia się wirusem na ulicach, w sklepach, w punktach usługowych, czy użyteczności publicznej, Szumowski odparł, że poziom tej transmisji „nie jest tak duży”. On zależy z kolei od przestrzegania norm sanitarno-epidemiologicznych. – Tutaj nie ma naprawdę żadnych wymówek medycznych, bo gdy ktoś nie może nosić maseczki, to może nosić przyłbice – zaznaczył szef resortu zdrowia.

– ponad 60 proc. nowych zakażeń jest w dwudziestu kilku powiatach. To pokazuje, że to naprawdę jest ogniskowe, że to nie jest kwestia nawet turystyki – powiedział Szumowski. Przekonując, że jest to kwestia dużych ognisk minister zapowiedział możliwość wprowadzenia zmian przepisów, proponując rejestrację dużych spotkań, wesel, aby przeprowadzać wówczas dochodzenie epidemiologiczne.

W poniedziałek potwierdzono 575 nowych przypadków zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Przeprowadzono w ciągu ostatniej doby 17,7 tys. testów. 1 osoba zmarła. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi w Polsce 47 469.

foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać