Szpital odwiedził w środę wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas koordynujący tworzenie przez spółki tymczasowych szpitali.
– Ten szpital powstał w ekspresowym tempie. Od decyzji premiera minęły zaledwie trzy tygodnie. To jest świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółki Skarbu Państwa wyszły z otwartymi dłońmi, gotowe nieść pomoc – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.
Szpital tymczasowy jest zlokalizowany w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, który będzie podlegał szpitalowi wojewódzkiemu im. Jana Dietla w Krynicy-Zdroju. Jednocześnie w szpitalu będzie mogło się leczyć 168 osób, tyle łóżek ma dostęp do tlenu i systemu przyzywania służb medycznych. Szpital tymczasowy został zorganizowany na pięciu piętrach.
Prace wykonane przez Tauron dotyczyły adaptacji budynku i przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych oraz modernizacyjnych na jego terenie. Wykonano instalację tlenową na wszystkich kondygnacjach budynku. W okresie zaledwie 2 tygodni placówka stała się przygotowanym i wyposażonym miejscem gotowym na przyjęcie pacjentów – z Izbą Przyjęć, salami szpitalnymi, całym zapleczem medycznym i sanitarnym.
W ramach powierzonych przez wojewodę małopolskiego zadań Tauron zrealizował konieczne prace budowalne przystosowując obiekt do funkcjonowania w formule szpitala dla pacjentów chorych na koronawirusa.
– Tauron aktywnie włączył się w walkę z drugą falą epidemii koronawirusa. Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu naszych pracowników w ciągu niecałych trzech tygodni przygotowaliśmy dla służb medycznych obiekt, spełniający kryteria sanitarne i techniczne postawione przez służby zdrowotne – mówi Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia. – Oddany dziś w ręce służb medycznych tymczasowy szpital w Krynicy stanowi wzmocnienie dla małopolskiego systemu ochrony zdrowia w trudnym czasie pandemii koronawirusa – dodaje.
W Małopolsce spółki Skarbu Państwa zbudują jeszcze trzy inne szpitale tymczasowe. Wszystkie cztery powiększą bazę łóżek dla pacjentów z koronawirusem o 700. Dwa takie szpitale powstaną w Krakowie – na terenie Tauron Areny oraz budynku poszpitalnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10. W pierwszej lokalizacji znajdzie się 160 łóżek, w drugiej 140. Za organizację odpowiadają Tauron i Grupa Azoty. Kolejna jednostka zostanie otworzona w Tarnowie – w Hali “Jaskółka”. Projekt zrealizuje PKO Bank Polski. Może się tam znaleźć około 200 łóżek. Koszt budowy placówek poniesie Skarb Państwa. Spółki, do których należą kwestie inwstycyjne i oragzanizacyjne, współpracują z wojewodą małopolskim i szpitalami patronackimi.