4

Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju zorganizowany przez Tauron – gotowy do otwarcia

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Pierwsza na południu Polski tymczasowa placówka przeznaczona dla chorych na COVID-19 została dziś oddana do dyspozycji służb medycznych. Odpowiedzialny za inwestycję w Krynicy-Zdroju Tauron zakończył przygotowania. Jednostka pomieści 168 pacjentów.
Reklama

Szpital odwiedził w środę wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas koordynujący tworzenie przez spółki tymczasowych szpitali.

– Ten szpital powstał w ekspresowym tempie. Od decyzji premiera minęły zaledwie trzy tygodnie. To jest świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu. Spółki Skarbu Państwa wyszły z otwartymi dłońmi, gotowe nieść pomoc – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

Szpital tymczasowy jest zlokalizowany w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, który będzie podlegał szpitalowi wojewódzkiemu im. Jana Dietla w Krynicy-Zdroju. Jednocześnie w szpitalu będzie mogło się leczyć 168 osób, tyle łóżek ma dostęp do tlenu i systemu przyzywania służb medycznych. Szpital tymczasowy został zorganizowany na pięciu piętrach.

Prace  wykonane przez Tauron dotyczyły adaptacji budynku i przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych oraz modernizacyjnych na jego terenie. Wykonano instalację tlenową na wszystkich kondygnacjach budynku. W okresie zaledwie 2 tygodni placówka stała się przygotowanym i wyposażonym miejscem gotowym na przyjęcie pacjentów  – z Izbą Przyjęć,  salami szpitalnymi, całym zapleczem medycznym i sanitarnym.

W ramach powierzonych przez wojewodę małopolskiego zadań Tauron zrealizował konieczne prace budowalne przystosowując obiekt do funkcjonowania w formule szpitala dla pacjentów chorych na koronawirusa.

– Tauron aktywnie włączył się w walkę z drugą falą epidemii koronawirusa. Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu naszych pracowników w ciągu niecałych trzech tygodni przygotowaliśmy dla służb medycznych obiekt, spełniający kryteria sanitarne i techniczne postawione przez służby zdrowotne – mówi Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia. – Oddany dziś w ręce służb medycznych tymczasowy szpital w Krynicy stanowi wzmocnienie dla małopolskiego systemu ochrony zdrowia w trudnym czasie pandemii koronawirusa – dodaje.

W Małopolsce spółki Skarbu Państwa zbudują jeszcze trzy inne szpitale tymczasowe. Wszystkie cztery powiększą bazę łóżek dla pacjentów z koronawirusem o 700. Dwa takie szpitale powstaną w Krakowie – na terenie Tauron Areny oraz budynku poszpitalnego Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Śniadeckich 10. W pierwszej lokalizacji znajdzie się 160 łóżek, w drugiej 140. Za organizację odpowiadają Tauron i Grupa Azoty. Kolejna jednostka zostanie otworzona w Tarnowie – w Hali “Jaskółka”. Projekt zrealizuje PKO Bank Polski. Może się tam znaleźć około 200 łóżek. Koszt budowy placówek poniesie Skarb Państwa. Spółki, do których należą kwestie inwstycyjne i oragzanizacyjne, współpracują z wojewodą małopolskim i szpitalami patronackimi.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać