2021.12.10 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wizyta minister SZ Niemcy - Annalena Baerbock . Pierwsza wizyta nowej minister .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Szefowa MSZ Niemiec z pierwszą oficjalną wizytą w Waszyngtonie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Annalena Baerbock, niemiecka minister spraw zagranicznych wyruszyła w środę do Waszyngtonu na rozmowy ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, Antonym Blinkenem. Spotkanie przedstawicieli resortów spraw zagranicznych Niemiec i USA ma dotyczyć m.in. napiętych stosunków państw europejskich z Rosją. Jest to jej pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych od czasu objęcia urzędu.
Reklama

Dzień przed wylotem Annalena Baerbock odbyła rozmowę telefoniczną z polskim ministrem spraw zagranicznych, Zbigniewem Rauem. Jak podaje polski MSZ „ministrowie omówili aktualną sytuację międzynarodową oraz bieżące kwestie dwustronne.”. Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA w poniedziałek, 3 stycznia, m.in. o sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy wywołanej działaniami Rosji.

„Im trudniejsze są czasy, tym ważniejsze jest silne partnerstwo – a jako Europejczycy nie mamy silniejszego partnera niż USA” – powiedziała Baerbock, dodając, że  Europa i Stany Zjednoczone mają wspólne przesłanie, że „rosyjskie działania mają wyraźną cenę, [a] jedynym sposobem wyjścia z kryzysu jest dialog”.

Moskwa była wielokrotnie ostrzegana w poprzednich tygodniach przed jakąkolwiek interwencją militarną wobec Ukrainy, przez Waszyngton, NATO i partnerów europejskich. Baerbock zauważyła jednak, że sytuacja osiągnęła „decydującą fazę, w której toczą się ważne rozmowy na różnych szczeblach”. „Jadę do Waszyngtonu nie tylko jako minister spraw zagranicznych, ale jako zaangażowana demokratka i parlamentarzystka” – powiedziała Baerbock w oświadczeniu. Podczas swojej wizyty Baerbock ma również rozmawiać z administracją USA o polityce klimatycznej.

foto: Tymon Markowski / MSZ

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać