Jürgen-Stock-INTERPOL

Szef sił bezpieczeństwa ZEA mianowany prezesem Interpolu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Światowa Agencja Policyjna (Interpol) poinformowała w czwartek, że Ahmed Nasser Al Raisi, szef sił bezpieczeństwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich został wybrany na przewodniczącego agencji. Wybór wzbudził niepokój organizacji praw człowieka i członków Parlamentu Europejskiego, ponieważ Al Raisi był oskarżany o stosowanie tortur.
Reklama

– Ahmed Nasser Al Raisi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich został wybrany na stanowisko prezydenta – poinformował w czwartek Interpol.

Prezydentura została powierzona Al Raisi’emu na 4-letnią kadencję. Przejmie on przede wszystkim funkcje ceremonialne.

Interpol podjął decyzję wyboru podczas spotkania w Stambule, podczas którego agencja wybiera zarówno kierownictwo międzynarodowej policji, jak i omawia trendy przestępczości. Jak informuje agencja AFP, nominacja Al Raisi’ego jest związana hojnym finansowaniem Interpolu przez ZEA. Przyczynić do tego miały się także oskarżenia ZEA wobec agencji o nadużywanie systemu „czerwonych alertów” podczas poszukiwań podejrzanych o prześladowanie dysydentów politycznych.

Wybór Al Raisi’ego wzbudził kontrowersje, ponieważ w ostatnich miesiącach we Francji i Turcji złożono skargi, które oskarżyły go o stosowanie tortur. Już 11 listopada 3 członków Parlamentu Europejskiego ostrzegało przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o wpływie, jaki mogłaby wnosić nominacja generała na szefa Interpolu. – Wybór generała Al Raisi’ego podważyłby misję i reputację Interpolu i poważnie wpłynąłby na zdolność organizacji do skutecznego wykonywania swojej misji – pisali członkowie PE. Także w październiku 2020 r. 19 organizacji pozarządowych, w tym Human Rights Watch wyraziło zaniepokojenie możliwym wyborem Raisi’ego. Według nich nowy prezydent Interpolu jest „częścią służby bezpieczeństwa, która systematycznie atakuje pokojowych krytyków”.

W trzydniowym Zgromadzeniu Ogólnym Interpolu w Stambule, które kończy się w czwartek, uczestniczy około 470 szefów policji, ministrów i innych przedstawicieli z ponad 160 krajów. We wtorek delegaci przegłosowali włączenie do agencji Sfederowanych Stanów Mikronezji, zwiększająctym samym liczbę członków Interpolu do 195. Czwartkowe wybory przedłużyły także kadencję sekretarza generalnego Juergena Stocka.

Oprac. KR
Źródło: AFP, RFI
foto: Jurgen Stock / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać