President_Joe_Biden_and_Vice_President_Kamala_Harris_are_briefed_by_their_national_security_team

Szef CIA: Inwazja na Tajwan to kwestia „kiedy”, a nie „czy”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej Bill Burns powiedział w środę, że Chiny prawdopodobnie zobaczyły na Ukrainie, że „nie osiąga się szybkich, zdecydowanych zwycięstw przy użyciu niewystarczającej siły”. Szef CIA ostrzegł, że Chiny wydają się zdecydowane na użycie siły na Tajwanie, a doświadczenia Rosji na Ukrainie wpływają jedynie na kalkulacje Pekinu dotyczące tego, kiedy i jak – a nie czy – dokonać inwazji.

Chiny twierdzą, że terytorium Tajwanu, jest częścią ich terytorium i nie wykluczyły użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą. Przemawiając na Aspen Security Forum, Burns powiedział, że Chiny są „niespokojne” patrząc na pięciomiesięczną wojnę Rosji na Ukrainie, którą scharakteryzował jako „strategiczną porażkę” prezydenta Władimira Putina, ponieważ miał on nadzieję obalić rząd w Kijowie w ciągu tygodnia. „Nasze poczucie jest takie, że prawdopodobnie wpływa to mniej na pytanie, czy chińscy przywódcy mogą zdecydować się (…) aby użyć siły, aby kontrolować Tajwan, ale jak i kiedy to zrobią” – powiedział Burns. „Podejrzewam, że chińscy przywódcy i wojskowi wyciągają wnioski, że trzeba zgromadzić ogromne siły, jeśli zamierza się to rozważać w przyszłości” – powiedział.

Komentarze Burnsa pojawiają się w obliczu ciągłego napięcia między Waszyngtonem a Pekinem w wielu kwestiach, w tym handlu i Tajwanu. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział plany rozmowy z prezydentem Xi Jinpingiem – pierwszej między dwoma przywódcami od czterech miesięcy. „Myślę, że będę rozmawiał z prezydentem Xi w ciągu najbliższych 10 dni” – powiedział Biden dziennikarzom po powrocie ze stanu Massachusetts.

USA nazywają Chiny swoim głównym strategicznym rywalem i twierdzą, że zaangażowanie na wysokim szczeblu jest ważne, aby utrzymać trudne relacje w stanie stabilnym i zapobiec ich niezamierzonemu skierowaniu się w stronę konfliktu.

Agresja Pekinu wzrosła na początku tego tygodnia, gdy poinformowano, że marszałek Izby Reprezentantów Nancy Pelosi planuje odwiedzić Tajwan w przyszłym miesiącu, a niszczyciel USS Benfold przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. Pekin powiedział, że odpowie „środkami siłowymi”, jeśli podróż Pelosi dojdzie do skutku. W środę Biden wyraził wątpliwość, czy do niej dojdzie. „Myślę, że wojskowi uważają, że nie jest to teraz dobry pomysł, ale nie wiem, jaki jest jego status” – powiedział Biden.

Burns odrzucił spekulacje, że Xi może wykonać ruch w sprawie Tajwanu po kluczowym spotkaniu Partii Komunistycznej jeszcze w tym roku, ale powiedział, że ryzyko „staje się wyższe, jak nam się wydaje, im dalej w tę dekadę”. „Nie lekceważyłbym determinacji prezydenta Xi, aby zapewnić Chinom kontrolę” nad Tajwanem, powiedział.

Przemawiając przed Burnsem na forum w Górach Skalistych w Kolorado, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Gang powiedział, że Pekin nadal preferuje „pokojowe zjednoczenie”, ale oskarżył USA o wspieranie sił „niepodległościowych” na Tajwanie. „Tylko trzymając się ściśle polityki jednych Chin, tylko łącząc ręce, aby ograniczyć i przeciwstawić się niepodległości Tajwanu, możemy mieć pokojowe zjednoczenie” – powiedział.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać