FiVF8t0WAAUYMgv

Szczyt V4. Mateusz Morawiecki wzywa Komisję Europejską do działania

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Kraje Grupy Wyszehradzkiej zwróciły się do Komisji Europejskiej o pomoc w przygotowaniu się do potencjalnego napływu ukraińskich uchodźców – wynika z wypowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Koszycach na Słowacji, by omówić kwestie bezpieczeństwa, w tym konflikt ukraiński i kryzys energetyczny. – Potrafiliśmy wszystkim otworzyć drzwi, otworzyć serca i stanęliśmy naprawdę na wysokości zadania – powiedział premier. – Więc dziś przestrzegamy i wzywamy Komisję Europejską do szybkich działań prewencyjnych, działań tu, teraz i dzisiaj – nie czekając na to, co może się zdarzyć za 2 czy 4 tygodnie, bo nie wiemy tego – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził przy tym nadzieję, że nie dojdzie do kolejnej fali migracji. – Ale dzisiaj mówimy jednym głosem: Komisja Europejska powinna wspomóc dużo więcej krajów, które poniosły wiele nakładów, podjęły duży wysiłek, aby pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te początkowe miesiące wojny – podkreślił.

Morawiecki zaznaczył również, że liderzy państw V4 określili „wspólny cel, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie: Rosja jest zagrożeniem dla Europy. To, co dzieje się na Ukrainie, jest niedopuszczalne. Ukraina musi utrzymać swoją suwerenność i granice. To jest nasze wspólne zdanie”.

Odkąd w połowie roku Słowacja przejęła prezydencję w Grupie, było to pierwsze spotkanie V4 na szczeblu szefów rządów. Szczyt na Słowacji ma służyć także koordynacji stanowisk przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej w połowie grudnia w Brukseli.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać