FBeiR4rXIAolCXb

Szczyt Ukraina-UE porusza kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz wolnego handlu między wspólnotami

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
23. szczyt Ukraina-UE rozpoczął się we wtorek w Kijowie. Na spotkaniu ma zostać omówiona dotychczasowa współpraca w ramach umów o stowarzyszeniu i wolnym handlu planowane. Debaty mają także poruszać kwestię umowy o wspólnej przestrzeni lotniczej, przeprowadzeniu na Ukrainie wojskowej misji szkoleniowej oraz sytuację we wschodniej i południowej Ukrainie.

Jeszcze przed szczytem, w poniedziałek wieczorem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o rozwiązaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Podczas szczytu strony mają podpisać m.in. umowę o wspólnej przestrzeni lotniczej, która pozwoli wejść przewoźnikom europejskim na rynek Ukraiński, co pozwoli na spadek cen biletów oraz większą konkurencję. Jak podają ukraińskie media, szczyt ma także mówić o ostatecznych decyzjach na temat wojskowej misji szkoleniowej Unii Europejskiej na Ukrainie.

– Ukraina może być pewna naszego niezachwianego wsparcia i zaangażowania na rzecz jej niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej. W dalszym ciągu w pełni popieramy realizację porozumień mińskich. – przekazała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Dyskusja poruszyła także bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Według von der Leyen Ukraina pozostanie dla KE „pewnym państwem tranzytowym gazu.

– UE i Ukrainę łączy głęboka i szczególna więź. Obustronnie korzystne partnerstwo, które musimy pielęgnować. Chcę, abyśmy pozostali ambitni w naszych relacjach. Zobaczmy, co możemy zrobić więcej, razem.

– Jestem przekonany, że dzisiejszy dialog w ramach XXIII Szczytu Ukraina-UE będzie owocny i przyczyni się do dalszej integracji 🇺🇦ze wspólnotą europejską – komentował Zełenski.

Oprac: KR
Źródło: DPA
foto: Ursula von der Leyen / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama