map-gceb4ae35c_1920

Szczyt UE porusza temat członkostwa Bałkanów we Wspólnocie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Głównym tematem szczytu Unii Europejskiej, odbywającego się w środę w Słowenii, jest poszerzenie listy państw członkowskich o 6 krajów Bałkanów Zachodnich. Państwa mają także rozmawiać o inwestycjach UE w regionie.

O wejściu Albanii, Macedonii Północnej, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Czarnogóry zaczęto rozmawiać już 20 lat temu. Do tej pory rozmowy nie zawierały konkretnych deklaracji. Podczas środowego szczytu UE ma potwierdzić pisemnym oświadczeniem swoje zaangażowanie w proces rozszerzenia granic Wspólnoty. Jak podaje Deutsche Presse-Agentur dokument ma podkreślać potrzeby skupienia się na rozwoju 27 państw Unii oraz na wprowadzeniu reform przez kraje kandydujące.

W ubiegłym roku Albania i Macedonia Północna dostały zielone światło na rozpoczęcie formalnych negocjacji o członkostwo, jednak ostatni sprzeciw Francji oraz Czech, Słowacji i Bułgarii wstrzymał ten proces. Żaden kraj Bałkanów Zachodnich nie ma uzgodnionego jasnego harmonogramu wejścia do Wspólnoty.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama