EjUxvBsX0AI-3Jl

Szczyt Rady Europejskiej: przyjęto sankcję wobec przedstawicieli władz Białorusi i plan gospodarczy dla tego kraju

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili wcześnie w piątek, że nałoży sankcje na wyższych urzędników na Białorusi, oskarżonych o fałszowanie wyników wyborów prezydenckich i represje wobec pokojowych demonstrantów, po zarzuceniu weta przeciwko sankcjom przez Cypru, który z kolei nalegał, aby UE podjęła działania przeciwko Turcji w związku z jej pracami na spornych wodach u wybrzeży śródziemnomorskiego państwa wyspiarskiego, zanim ta zgodzi się na sankcje wobec Białorusi.

Po kilku godzinach rozmów przywódcy zgodzili się na zdecydowane oświadczenie o poparciu dla Cypru, a także Grecji oraz surowe ostrzeżenie dla Turcji, łącznie z groźną sankcji za dalsze prace podmorskie.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że w piątek zostanie uruchomiona specjalna procedura pisemna w celu nałożenia sankcji na około 40 białoruskich urzędników.

Aleksandra Łukaszenki „nie ma na aktualnej liście. Ale będziemy śledzić rozwój wydarzeń” – powiedział Michel. Nieuznawany przez UE za prezydenta Białorusi Łukaszenko, nazywany niegdyś ostatnim dyktatorem Europy, mógłby zostać wpisany na listę w późniejszym terminie, gdyby odmówił podjęcia rozmów z opozycją – stwierdzili dyplomaci UE. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po pierwszym dniu szczytu stwierdziła, że nie będzie żadnego zrozumienia dla osób, które pacyfikowały pokojowe protesty na Białorusi oraz przyczyniły się do sfałszowania wyborów prezydenckich w tym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował także w piątek, że Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez Polskę plan gospodarczy dla Białorusi. Plan zawiera rozwiązania dotyczące pokojowej przemiany ustrojowej na Białorusi, w który zaangażowane będą międzynarodowe instytucje finansowe i ciała doradcze, jak UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy z proponowanym dla Białorusi pakietem stabilizacyjnym, a także Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Oprac. Mateusz Krawczyk
Źródło: FRANCE 24 PAP
foto: Kancelaria Premiera RP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać