flag-40828__340

Szczyt NATO w Madrycie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek, w Madrycie, rozpoczyna się szczyt Paktu Północnoatlantyckiego. Głównymi tematami spotkania przywódców państw NATO będą wzmocnienie zdolności obronnych sojuszu i wsparcie dla Ukrainy. Stany Zjednoczone liczą na postęp negocjacji w sprawie przyjęcia do sojuszu Szwecji i Finlandii.
Reklama

Prezydent Ukrainy rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO. Wołodymyr Zełenski napisał na twitterze, że wraz z Jensem Stoltenbergiem skoordynowali stanowiska przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

Ukraiński przywódca został zaproszony do udziału w spotkaniu.

„Podkreśliłem, jak ważne są dla Ukrainy nowoczesne systemy rakietowe do obrony przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi” – napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Stany Zjednoczone na szczycie w Madrycie będzie reprezentować Joe Biden. Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że Joe Biden na razie nie ma w planie spotkania z prezydentem Recepem Erdoganem. Nie wykluczył jednak, że do rozmowy przywódców USA i Turcji może dojść.

„Odbędzie się spotkanie przedstawicieli Turcji, Finlandii, Szwecji i sekretarza generalnego NATO. Chcemy zobaczyć jakie będą jego rezultaty” – powiedział Jake Sullivan dodając, że prezydent Biden uważnie śledzi przebieg tych konsultacji.

Sullivan powiedział, że nie spodziewa się rozwiązania wszystkich spornych kwestii ale liczy na znaczący postęp. Doradca prezydenta USA zapowiedział też, że nowa strategiczna doktryna NATO będzie uwzględniać wyzwanie jakie stanowią Chiny.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone ogłoszą kroki wzmacniające bezpieczeństwo europejskie i spodziewają się znaczącego wkładu ze strony sojuszników.

Telewizja NBC poinformowała, że prezydent Joe Biden ogłosi przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę w Madrycie szczycie przywódców NATO.

Polska będzie jednym z krajów w których pojawią się dodatkowi żołnierze, choć szczegóły będą znane w najbliższych tygodniach już po szczycie. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch uważa, że ustalenia z Madrytu zwiększą bezpieczeństwo całej Europy Środkowej.

“NATO po tym szczycie będą mocniejsze, również jeśli chodzi o wsparcie udzielane Ukrainie, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo flanki wschodniej, bezpieczeństwo Polski, widziane w kontekście regionalnym” – mówi Soloch.

Polski prezydent będzie nie tylko uczestniczył w rozmowach w Madrycie. Andrzej Duda ma także zaplanowane spotkania z przywódcami Nowej Zelandii, Korei Południowej, Australii i Słowenii.

We wtorek wieczorem przywódcy krajów członkowskich spotkają się na uroczystej kolacji, wydanej przez hiszpańską parę królewską czyli gospodarzy szczytu. Formalne obrady rozpoczną się jutro.

foto: https://cdn.pixabay.com/photo/2012/04/24/18/26/flag-40828__340.png

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać