hollywood-sign-g7197327f2_1920

Szczyt Ameryk w Los Angeles

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Analiza agencji Reuters, dotycząca danych handlowych ONZ z lat 2015-2021, pokazuje, że poza Meksykiem, który jest głównym partnerem handlowym USA, Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone w Ameryce Łacińskiej i powiększyły tę różnicę w roku 2021. Tendencja ta, napędzana przez kraje Ameryki Południowej bogate w zasoby naturalne, pokazuje, jak Stany Zjednoczone tracą wpływy w regionie, który od dawna postrzegany jest jako ich podwórko. Prezydent Biden dąży do odnowienia więzi podczas Szczytu Ameryk, który odbywa  się w tym tygodniu w Los Angeles.

Meksyk i Stany Zjednoczone mają umowę o wolnym handlu od lat 90-tych, a wielkość wymiany handlowej między tymi dwoma sąsiadami przyćmiewa handel Waszyngtonu z resztą Ameryki Łacińskiej. Ale luka handlowa ze Stanami Zjednoczonymi w pozostałej części regionu, która po raz pierwszy otworzyła się w 2018 r. za rządów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, wzrosła od czasu objęcia urzędu przez Bidena w styczniu ubiegłego roku, pomimo obietnicy przywrócenia roli Waszyngtonu jako globalnego lidera i ponownego skupienia uwagi na Ameryce Łacińskiej.

Na miejscu obecni i byli urzędnicy powiedzieli agencji Reuters, że Stany Zjednoczone niechętnie podejmowały konkretne działania i że Chiny, główny nabywca zbóż i metali, po prostu oferują regionowi więcej w zakresie handlu i inwestycji. Juan Carlos Capunay, były ambasador Peru w Chinach, powiedział, że poza Meksykiem „najważniejsze więzi handlowe, gospodarcze i technologiczne dla Ameryki Łacińskiej są zdecydowanie z Chinami, które są najważniejszym partnerem handlowym regionu, znacznie przewyższającym Stany Zjednoczone”. Dodał jednak, że pod względem politycznym region ten nadal jest bardziej zbliżony do Stanów Zjednoczonych.

Według ostatnich dostępnych danych, z wyłączeniem Meksyku, całkowite obroty handlowe – import i eksport – pomiędzy Ameryką Łacińską a Chinami wyniosły w zeszłym roku prawie 247 miliardów dolarów, znacznie przewyższając 174 miliardy dolarów ze Stanami Zjednoczonymi.

W danych z 2021 r. brakuje danych dotyczących handlu z niektórymi krajami regionalnymi, ale równoważą się one pod względem relacji USA-Chiny. Odstający od reszty krajów Ameryki Łacińskiej Meksyk odnotował w zeszłym roku obroty handlowe ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie 607 miliardów dolarów, co oznacza wzrost z 496 miliardów dolarów w 2015 roku. Handel Meksyku z Chinami wyniósł 110 mld USD, co oznacza wzrost z 75 mld USD sześć lat wcześniej.

Biały Dom i Departament Stanu USA nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz. W ramach próby przedstawienia konkretnej alternatywy dla Chin, wysocy rangą urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Biden ogłosi na szczycie w Los Angeles plan „Partnerstwa Ameryk”, którego celem będzie wspieranie odbudowy po pandemii w oparciu o istniejące umowy handlowe. Celem będzie mobilizacja inwestycji, ożywienie działalności Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju, stworzenie miejsc pracy związanych z czystą energią oraz wzmocnienie łańcuchów dostaw. Jednak taka inicjatywa może spotkać się z protekcjonistycznymi zapędami Stanów Zjednoczonych, a także z pytaniami o to, w jaki sposób bardzo zróżnicowane gospodarki regionu mogłyby ją zrealizować.

Doradcy Bidena, którzy podróżowali po Ameryce Łacińskiej, starali się przekonać partnerów, że Waszyngton jest bardziej wiarygodnym i przejrzystym partnerem do robienia interesów, otwarcie oskarżając Chiny o wykorzystywanie inwestycji do tworzenia „pułapek zadłużenia” dla krajów. Jednak jeden z urzędników amerykańskich, wypowiadający się anonimowo, przyznał, że Waszyngton stoi przed trudnym wyzwaniem.

„Dopóki Chiny są gotowe wyłożyć gotówkę na stół, wydaje się, że toczymy przegraną walkę” – powiedział.

Po uwzględnieniu ogromnych przepływów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem Stany Zjednoczone nadal wychodzą na prowadzenie, ale maskuje to szerszy trend w regionie, gdzie produkty made-in-China zyskują na popularności, a Pekin zagarnia soję, kukurydzę i miedź produkowaną w Amreyce Południowej.

Chiny przodują w Argentynie, powiększyły swoją przewagę w andyjskich gigantach miedziowych – Chile i Peru – oraz odnotowały ogromny postęp w Brazylii, pomimo sceptycyzmu skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro wobec chińskich interesów biznesowych mających zbyt duże wpływy w tym kraju.

Welber Barral, partner w firmie BMJ Consultores Associados z siedzibą w Brazylii, powiedział, że Chiny często inwestują w transport i infrastrukturę, co pomaga w zawieraniu umów handlowych dotyczących zbóż i metali, podczas gdy rządy często uważały, że Stany Zjednoczone posługują się wyłącznie retoryką. Rządy państw Ameryki Łacińskiej skarżą się, że dużo się mówi, ale pytają: „Gdzie są pieniądze?”.

Szczyt w Los Angeles, organizowany przez Stany Zjednoczone, jest postrzegany jako kluczowa platforma do walki z Chinami, ale Biden został już dotknięty przez nieobecnych, w tym prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora, w związku z wykluczeniem takich krajów jak Kuba i Wenezuela.

Eric Farnsworth, były urzędnik Białego Domu, obecnie pracujący w think tanku Council of the Americas, powiedział, że gwałtowny wzrost cen surowców spowodował wzrost liczby transakcji handlowych między Ameryką Łacińską a Chinami, ale przyznał, że napięty program polityki wewnętrznej USA i wojna na Ukrainie sprawiły, że Biden skupił się na czymś innym.

„W obu krajach panuje zgoda co do tego, że Stany Zjednoczone po prostu nie były obecne przy stole” – powiedział. „Szczyt jest częścią rozwiązania tego problemu, ale musi z niego wyniknąć coś konkretnego.”.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać