vaccine-5926664_1920

Szczepionka AstraZeneca skuteczna i chroni przed ciężkim przebiegiem choroby

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szczepionka AstraZeneca Covid-19 jest w 80 proc. skuteczna w zapobieganiu chorobie u osób starszych i nie zwiększa ryzyka zakrzepów krwi, poinformowała firma biotechnologiczna w poniedziałek po przeprowadzonych w USA badaniach wydajności III fazy. Podano, że remedium jest skuteczne w 79 proc. w zapobieganiu objawowemu COVID-19 w całej populacji i 100 proc. w zapobieganiu ciężkiej chorobie i hospitalizacji.
Reklama

Kilka krajów odradzało podawanie szczepionki osobom starszym ze względu na brak danych dotyczących starszych uczestników we wcześniejszych badaniach. Na początku tego miesiąca kilka krajów wstrzymało stosowanie zastrzyku AstraZeneca, obawiając się, że może to spowodować zakrzepy krwi.

W amerykańskim badaniu III fazy szczepionki opracowanej przez AstraZeneca i Oxford University wzięło udział 32 449 uczestników, z czego dwie trzecie otrzymało szczepionkę, podała firma farmaceutyczna w oświadczeniu. Około 20 procent miało 65 lat lub więcej, a około 60 procent miało schorzenia związane z wyższym ryzykiem ciężkiego Covid-19, takie jak cukrzyca, ciężka otyłość lub choroby serca.

„Te odkrycia potwierdzają wcześniejsze wyniki zaobserwowane w badaniach AZD1222 we wszystkich populacjach dorosłych, ale ekscytujące jest obserwowanie podobnych wyników skuteczności u osób powyżej 65 roku życia po raz pierwszy” – powiedziała Ann Falsey, profesor medycyny na University of Rochester School of Medicine i współprzewodnicząca główny badacz do badania.

„Ta analiza potwierdza, że szczepionka AstraZeneca Covid-19 jest bardzo potrzebną dodatkową opcją szczepienia, dając pewność, że osoby dorosłe w każdym wieku mogą skorzystać z ochrony przed wirusem”. Niezależna rada monitorująca bezpieczeństwo danych podczas badania nie stwierdziła zwiększonego ryzyka zakrzepicy wśród 21583 uczestników, którzy otrzymali co najmniej jedną dawkę preparatu.

W poniedziałek do Polski dostarczono największą dotąd ilość szczepionek firmy Pfizer / BioNtech: 507 tys. dawek. W niedzielę dostarczono 210 tys. preparatów Moderny – jest to opóźniona dostawa z poprzednich tygodni. – Jeśli chodzi o szczepionki Pfizera, to pierwsza tak duża dostawa, zgodna zresztą z zapowiedzą producenta z zeszłego tygodnia. Od razu wysyłamy je do punktów szczepień – powiedział prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Jak dodał Kuczmierowski, dzisiejsza dostawa rozpoczyna cykl większych tygodniowych dostaw do Polski, co oznacza przyśpieszenie programu szczepień. Prezes RARS zaznaczył, że w kolejnym tygodniu marca można spodziewać się dostaw szczepionek Pfizera na podobnym poziomie. Pod koniec tego tygodnia do Polski powinna także dotrzeć kolejna transza szczepionek firmy AstraZeneca. Do końca marca będzie ich dostarczonych jeszcze 700 tys. dawek, a w II kwartale – 6 mln.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama