Mochnacki.grave.Auxerre2

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprawdzone do Polski. Uroczystość ich złożenia odbędzie się w sobotę na Powązkach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W piątek rozpoczął się proces sprowadzenia z Francji do Polski szczątków działacza emigracyjnego, pisarza, uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego Maurycego Mochnackiego. Mochancki zmarł w 1834 r. i został pochowany na cmentarzu Saint-Amatre w burgundzkim Auxerrer. W sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie, Udział w nich zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Reklama

W piątek do Francji przybył pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wizyta ministra Dziedziczaka rozpocznie się od złożenia wieńców na grobach powstańców listopadowych – Maurycego Mochnackiego, gen. Tomasza Konarskiego i mjr. Konstantego Parczewskiego, które znajdują się na cmentarzu Saint-Amâtre w Auxerre. W delegacji towarzyszyć będą ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy płk Marek Kurkowicz, delegacja merostwa Auxerre i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Następnie minister Dziedziczak spotka się z merem Auxerre Crescentem Maraultem.

W Auxerrer odbędzie się msza św. w Kościele św. Genowefy. Celebrować ją będzie ks. Wiesław Gronowicz, duszpasterz Polaków w Auxerre i Troyes, kapelan Związku Polskich Rezerwistów w Troyes. Po zakończeniu mszy św. przewidziane jest wystąpienie ministra Dziedziczaka oraz wyprowadzenie trumny ze szczątkami Mochnackiego z kościoła.

W sobotę rano trumna ze szczątkami Mochnackiego wyruszy w drogę do ojczyzny. Uroczystości przyjęcia szczątków w Wojskowym Porcie Lotniczym w Warszawie, rozpoczną się ok. godz. 11.30. Udział we wszystkich uroczystościach sobotnich zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie przenoszenia szczątków z samolotu na katafalk Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego będzie grać marsza żałobnego. Następnie odegrany zostanie Hymn RP. Zaplanowano także przemówienia i ostatnie pożegnanie. Uroczystości w Wojskowym Porcie Lotniczym zakończą się odegraniem utworu „Śpij, Kolego”.

Następnie trumna zostanie przewieziona do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o godz. 13 odbędzie się msza żałobna. W trakcie mszy zaplanowano m.in. przemówienie premiera Morawieckiego.

Po mszy szczątki uczestnika i kronikarza Powstania Listopadowego zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

W trakcie ich trwania odegrany zostanie Hymn RP, odbędą się egzekwie pogrzebowe. Zaplanowano również przemówienia okolicznościowe. Po złożeniu trumny Mochnackiego w grobie pododdział honorowy Kompanii Reprezentacyjnej WP odda salwę honorową. Na grobie Mochnackiego będą składane wieńce. Uroczystości zakończą się odegraniem „Marsza żałobnego” Fryderyka Chopina.

Maurycy Mochancki

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Uczestnik i kronikarz Powstania Listopadowego. Członek Związku Wolnych Polaków i Towarzystwa Patriotycznego.  Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w Powstaniu Listopadowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Popadał w konflikty ze starszymi i z bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. „W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe” – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.

W 1834 roku skazany przez władze rosyjskie na powieszenie za udział w powstaniu listopadowym. Ostatecznie zmarł na gruźlicę 20 grudnia 1834 w Auxerre

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać