landscape-4688945_1920

Szansa na sprawniejsze działanie Stacji Naukowej PAN w Paryżu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Stacja Naukowa PAN ma nowego szefa: dr Kamil Szafrański rozpoczął kierowanie najważniejszym ośrodkiem wspierania relacji naukowych i intelektualnych między Polską a Francją.

„Jestem doktorem biologii morskiej Uniwersytetu Marii i Piotra Curie w Paryżu (obecnie Sorbonne Université), a moje zainteresowania naukowe koncentrują się na ekosystemach głębinowych wokół kominów hydrotermalnych. Przed podjęciem pracy w Stacji, pełniłem funkcję koordynatora międzynarodowego programu naukowego InterRidge, którego głównym celem jest promocja interdyscyplinarnych badań naukowych nad dnem oceanu” – przedstawia swoją osobę dr Kamil Szafrański w dwujęzycznym liście powitalnym skierowanym do francuskich i polskich naukowców i intelektualistów.

Stacja Naukowa PAN przy ulicy Lauriston to jedno z najważniejszych osób wymiany intelektualnej między Polską a Francją.

Stacja powstała w 3 maja 1893 jako ośrodek zagraniczny Akademii Umiejętności w Krakowie. Pierwszym przewodniczącym Komitetu Miejscowego Stacji, mieszczącego się w budynku Biblioteki Polskiej w Paryżu został książę Władysław Czartoryski, sekretarzem zaś, a później delegatem Akademii – Władysław Mickiewicz. Od 1919 była placówką Polskiej Akademii Umiejętności. W tym czasie Biblioteka Polska w Paryżu wraz ze Stacją Naukową stała się największą zagraniczną placówką naukową w Paryża. W 1926 po śmierci Władysława Mickiewicza stanowisko delegata PAU przy Bibliotece Polskiej i Stacji Naukowej objął Franciszek Pułaski. Od 1946 przedstawicielem PAU był Stanisław Wędkiewicz. W wyniku konfliktu pomiędzy emigracją a nowymi władzami podjęto uchwałę PAU o rozdzieleniu Stacji Naukowej od Biblioteki Polskiej w Paryżu. Po likwidacji PAU w 1951 placówka stała się stacja naukową Polskiej Akademii Nauk.

Tyle historii. Dziś placówka organizuje konferencje i wydaje publikacje. Od 1998 wydaje pismo w wersji francuskiej i polskiej „Annales. Centre Scientifique de l’Académie Polonaise des Sciences à Paris” („Roczniki. Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu„). Stacja stale współpracuje z UNESCO, Académie des Sciences de l’Institut de France oraz Centre National de la Recherche Scientifique.

WARTO PRZECZYTAĆ: Eryk MISTEWICZ: Polska-Francja. Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać