FEbGBUnXsAEZ0SL

Sytuacja na granicy z Białorusią. 4 żołnierzy zostało rannych w trakcie powstrzymywania prób przekroczenia granicy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Czterech żołnierzy zostało rannych w ciągu ostatniej doby w efekcie powstrzymywania prób przekroczenia granicy Polski z Białorusią – informuje wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Jedna z grup próbujących przekroczyć granicę w ciągu ostatnich godzin liczyła 500 osób i została zatrzymana przez wojsko.
Reklama

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 255 prób przekroczenia granicy. Od początku roku takich prób odnotowano 34 tys., co jest wynikiem agresywnej polityki Aleksandy Łukaszenki, wykorzystującej handel ludźmi celem destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej. Podlaska policja poinformowała w piątek, że obozowisko pod Kuźnicą, w którym przez ostatnie dni przebywało kilka tysięcy migrantów opustoszało, a osoby te zostały przekierowane do „centrum logistycznego” oddalego od polskiej granicy. Wczoraj, tj. w czwartek 18 listopada z Mińska do Iraku odleciał pierwszy samolot z cudzoziemcami. Poinformował o tym rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Według białoruski kanał nexta.tv, który za pośrednictwem Twittera, opublikował nagranie z Mińska, do Iraku powróciło 430 osób.

Sytuacja na granicy Polski z Białorusią jest przedmiotem wzmożonych kontaktów dyplomatycznych. W piątek z Aleksandrem Łukaszenką rozmawiał Władimir Putin. Jak podano w komunikacie służby prasowej Kremla:  „kontynuowano rozmowę na temat sytuacji migracyjnej na granicy Białorusi z krajami” oraz „podkreślono ważność nawiązania współpracy Mińska i UE w celu uregulowania problemu”. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej przypada również na czas intensywnego gromadzenia wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w ostatnich tygodniach na granicy zauważono „duże i niezwykłe” nagromadzenie sił rosyjskich, spekulując o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę.  Moskwa odrzuciła takie obawy jako „alarmistyczne” i oskarżyła NATO o nasilenie działań w regionie.

Przemawiając po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy w Brukseli, Stoltenberg powiedział, że ważne jest, aby powstrzymać napięcia przed wymykaniem się spod kontroli. Ostrzegł Rosję przed podejmowaniem jakichkolwiek „agresywnych działań”. Stoltenberg powiedział: „Widzimy niezwykłą koncentrację wojsk i wiemy, że Rosja była gotowa wcześniej wykorzystać tego rodzaju zdolności wojskowe do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie”.

Estońskie Siły Zbrojne poinformowały w piątek na Twitterze, że skierują do Polski 100 żołnierzy w związku z sytuacją kryzysową na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska chętnie przyjmuje propozycję Estonii. Dzisiaj do Polski trafili również żołnierze Wielkiej Brytanii, która poinformowała o dodatkowym zwiększeniu Brytyjskich Sił Zbrojnych nad Wisłą do 150 żołnierzy.

Oprac. MKr
foto: Wojska Obrony Terytorialnej

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać