50863302237_1737655318_o

Swietłana Cichanouska zostaje usunięta z listy poszukiwanych rosyjskiego MSW

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rosyjskie MSW wykreśliło Swiatłanę Cichanouską, opozycjonistkę i byłą kandydatkę na prezydent Białorusi, z listy osób poszukiwanych w tym kraju. Ministerstwo poinformowało, że decyzja została podjęta na wniosek władz Białorusi.

W październiku Swietłana Cichanouska, oskarżona o szereg działań, w tym spiskowanie, na szkodę Białorusi, została wpisana na listę osób poszukiwanych zarówno przez władze Białorusi, jak i Rosji. Agencja RIA Nowosti poinformowała jednak, że nazwisko opozycjonistki usunięto z bazy osób poszukiwanych rosyjskiego MSW. Resort wytłumaczył, że umieszczenie liderki na międzynarodowej liście osób poszukiwanych, było decyzją strony białoruskiej.

– Decyzja o wpisie osoby na międzypaństwową listę poszukiwanych lub o jej wykreśleniu, a także o przesłaniu tych informacji do centralnego rejestru MIB (Międzypańswowego Banku Informacyjnego) należy wyłącznie do kompetencji organów ścigania państwa członkowskiego Wspólnoty Niepodległych Państw, które jest inicjatorem poszukiwania – podało MSW w komunikacie przesłanym dziennikarzom.

Swietłana Cichanouska znalazła się na międzynarodowej liście poszukiwanych po protestach, które wybuchły na Białorusi w konsekwencji ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Aleksander Łukaszenka. Protestujący oskarżali władze o sfałszowanie wyborów. Cichanouska, jako liderka, została oskarżona m.in. o spisek przeciwko władzom. Do tej pory przebywa na Litwie.

Źródło: TVN24
foto: Estonian Foreign Ministry / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać