hydrogen-bomb-gfd68d9c66_1280

Światowe zapasy broni jądrowej mogą wzrosnąć po raz pierwszy od czasów zimnej wojny: SIPRI

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szwedzka organizacja zajmująca się kontrolą zbrojeń twierdzi, że w najbliższych latach arsenał broni jądrowej wzrośnie, odwracając tendencję spadkową obserwowaną od czasów zimnej wojny.

Światowe zapasy broni jądrowej wzrosną w nadchodzących latach po raz pierwszy od czasów zimnej wojny z powodu globalnych napięć – podała czołowa organizacja zajmująca się kontrolą zbrojeń.

W opublikowanym w poniedziałek dorocznym raporcie (PDF) Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) stwierdził, że wszystkie dziewięć krajów posiadających broń jądrową zwiększa lub modernizuje swoje arsenały.

„Istnieją wyraźne oznaki, że redukcje, które charakteryzowały światowe arsenały nuklearne od zakończenia zimnej wojny, dobiegły końca” – powiedział Hans Kristensen, starszy współpracownik Programu Broni Masowego Rażenia SIPRI i dyrektor Projektu Informacji Nuklearnej w Federation of American Scientists (FAS).

Według raportu Rosja z 5 977 głowicami i USA z 5 428 głowicami nadal posiadają około 90 proc. wszystkich głowic jądrowych na świecie. W 2021 r. liczba głowic jądrowych w obu krajach uległa dalszemu zmniejszeniu, ale było to głównie spowodowane demontażem głowic, z których wojsko zrezygnowało już wiele lat temu. Według SIPRI ich użyteczne zapasy wojskowe pozostały stosunkowo stabilne i mieściły się w limitach określonych w traktacie o redukcji zbrojeń jądrowych.

Nieznacznie zmniejszyła się całkowita liczba głowic jądrowych, którą szacuje się na 12 705 na całym świecie, ale w ciągu najbliższej dekady liczba ta prawdopodobnie ponownie wzrośnie – czytamy w raporcie.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać