Negotiations_about_Iranian_Nuclear_Program_-_Foreign_Ministers_and_other_Officials_of_P5+1_Iran_and_EU_in_Lausanne

Światowe mocarstwa i Iran omawiają powrót USA do porozumienia nuklearnego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W piątek odbywa się pierwsze posiedzenie tak zwanej „wspólnej komisji” ds. porozumienia nuklearnego z Iranem od czasu objęcia urzędu przez prezydenta USA Joe Bidena. Według oświadczenia UE, w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Chin, Francji, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Iranu – krajów, które nadal są stronami porozumienia nuklearnego po odejściu z niego Stanów Zjednoczonych. „Uczestnicy będą rozmawiać o perspektywie ewentualnego powrotu Stanów Zjednoczonych do JCPOA oraz o tym, jak zapewnić pełną i skuteczną realizację umowy przez wszystkie strony” – czytamy w oświadczeniu.
Reklama

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział dziennikarzom, że „oczywiście z zadowoleniem przyjmujemy to jako pozytywny krok”. „Jesteśmy gotowi dążyć do przywrócenia zgodności z naszymi zobowiązaniami w zakresie JCPOA, zgodnymi z tym samym postępowaniem z Iranem” – powiedział Price w czwartek.

Stany Zjednoczone rozmawiają z partnerami „o najlepszym sposobie osiągnięcia tego celu, w tym poprzez szereg wstępnych wspólnych kroków” – powiedział. „Szukaliśmy możliwości, jak to zrobić, w tym rozmów pośrednich przy udziale naszych europejskich partnerów” – dodał Price.

Organ nadzorujący wdrażanie JCPOA jest zagrożony od czasu wycofania się z porozumienia ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 r. i naruszanie zapisów porozumienia przez Iran.  Trump potępił porozumienie z 2015 r., na mocy którego Iran zwolnienia Iran z międzynarodowych sankcji w zamian za zaakceptowanie ograniczeń irańskiego programu nuklearnego. Ale Biden obiecał wrócić do porozumienia pod warunkiem, że Teheran najpierw wróci do przestrzegania zobowiązań porzuconych w odwecie za decyzję Trumpa. Departament Stanu potwierdził również w czwartek, że Stany wydały Irakowi przedłużenie okresu zwolnienia z sankcji, umożliwiając mu import irańskiego gazu.

Stany Zjednoczone umieściły na czarnej liście irański przemysł energetyczny pod koniec 2018 r., gdy zaostrzyły sankcje, ale przyznały Bagdadowi serię tymczasowych zwolnień, w nadzieji, że Irak uwolni się od irańskiej energii dzięki partnerstwu z firmami amerykańskimi. 120-dniowe przedłużenie poprzedza rozpoczęcie „strategicznego dialogu” między Waszyngtonem a Bagdadem, którego otwarcie zaplanowano na wideokonferencję 7 kwietnia. „To odnowienie nowych niedawnych sukcesów, jaki odniosły Stany Zjednoczone i Irak w dwóch rundach naszego strategicznego dialogu z Bagdadem, a także w kilku umowach energetycznych podpisanych przez rząd iracki” – powiedział Price. Stwierdził, że porozumienia „ostatecznie pozwolą Irakowi rozwinąć samowystarczalność energetyczną i, mamy nadzieję, zakończyć zależność od Iranu”.

Na początku tego miesiąca najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei powiedział, że jego kraj może powrócić do pełnej zgodności z JCPOA, jeśli Teheran uzna, że ​​Waszyngton dotrzymał swoich zobowiązań. Porozumienie zostało podpisane przez Iran w Wiedniu w 2015 r. Ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Rosją, Niemcami, Francją i Wielką Brytanią pod przewodnictwem UE.

Źródło: FRANCE 24, AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama