tyrannosaurus-gc005fb7b7_1920

Susza w Teksasie odkrywa ślady dinozaurów sprzed 113 mln lat

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wyschnięte koryto rzeki Paluxy w parku stanowym Dinosaur Valley w Teksasie pozwoliło odkryć ślady łap dinozaura sprzed 113 milionów lat. Jest to jeden z najstarszych reliktów, które udało się odkryć tego lata.

O odkryciu poinformowała rzeczniczka Texas Parks and Wildlife Department Stephanie Salinas Garcia. Ślady, które zostały odkryte w wyniku suszy, pochodzą od akrokantozaura, który miał 15 stóp długości, około 4,5 metra wysokości i ważył 7 ton.

Naukowcy są świadomi, że tego typu odkrycia w parku są możliwe, ale zazwyczaj znajdują się pod wodą. Tym razem susza pozwoliła na dokładne przyjrzenie się śladom dinozaura.

To właśnie w stanie Teksas i sąsiedniej Oklahomie najczęściej dochodzi do odkryć śladów tego gatunku.  „Wiele odcisków stóp teropodów w parku nie pokazuje charakterystycznego trójpalczastego wzoru, ponieważ ślady zostały wykonane w płynnym, głębokim błocie, zakopującym odciski palców” – czytamy na stronie internetowej parku.

Kierownik parku Jeff Davis poinformował, że gdy w Teksasie znów spadnie deszcz i podniesie się poziom wody w rzece, odciski stóp zostaną ukryte. Dlatego nie wiadomo, jak długo szczątki teropodów będą eksponowane.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać