3980107424_0456685ebe_o

Sudan. Tłumy gromadzą się na ulicach Chartumu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Niestabilna polityka Sudanu i napięcia między wojskowymi i cywilnymi frakcjami rządu tymczasowego wywołała protesty w Sudanie. Czwartkowe, konkurujące wiece obu frakcji rządu wyszły na ulice Chartum.
Reklama

 

Konkurencyjne manifestacje zostały zorganizowane przez przeciwne frakcje cywilnej koalicji Sił na rzecz Wolności i Zmian (FFC) (frakcja stała kiedyś na czele masowych demonstracji w 2019 r.), które doprowadziły do ​​usunięcia wieloletniego prezydenta Omara al-Bashira).

W manifestacjach birą udział zwolennicy rządów cywilnych jak i zwolennicy rządów wojskowych. Manifestacje są konsekwencją wezwań organizacji i polityków, którzy obawiają się, że wojsko może wycofać się z umowy o podziale władzy, według której Sudan jest zarządzany przez Radę Suwerenną przywódców wojskowych i cywilnych. Rada, na której czele stoi Abdalli Hamdok, ma doprowadzić do wyborów rządów demokratycznych. Obawa wiąże się z protestami przeciwników, trwającymi od soboty, gdzie protestujący popierający rządy wojskowe zgromadzili się w centrum Chartumu, domagając się rozwiązania rządu.

Demonstracje nadzoruje wojsko i policja.

– Istnieje wielka obawa, że ​​sprawy przybiorą gwałtowny obrót […] Prawnicy okręgowi zostali wyznaczeni do śledzenia procesji wokół różnych części stolicy. […] Ponadto szpitale zostały już przygotowane na wypadek, gdyby ludzie zostali ranni w protestach – przekazała reporter Hiba Morgan.

 

 

Źródło: FRANCE24
foto: John Lamb / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać