4385899212_e3453ce99d_c

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiada majowy strajk

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
OZZPPiP podejmuje działania, aby udało się przeprowadzić strajk jednego dnia w maju
Reklama

W Światowy Dzień Zdrowia, w rozmowie z Radiem Zet, Krystyna Ptok – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) – zapowiedziała strajk pielęgniarek, który ma odbyć się w maju.

W Polsce na 1000 pacjentów przypada 5 pielęgniarek, co odbiega od norm UE. Od września OZZPiP prowadzi dialog z Ministerstwem Zdrowia, jednak wszystkie decyzje podejmowane w sprawie pomocniczego personelu medycznego są – według Przewodniczącej OZZPiP Krystyny Ptok – w kontrze do postulatów Związku. Warunkiem Związku są podwyżki, które mają wyrównać pensję pielęgniarek do poziomu średnich krajowych zarobków (GUS prognozuje, że w 2021 r. będzie to kwota 5290 zł brutto). Warunek podwyżek jest motywowany faktem, iż pielęgniarki, które ukończą studia w Polsce, wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej płacy. W konsekwencji tego polskie szpitale borykają się z niedoborem personelu pomocniczego, co – zdaniem Przewodniczącej (OZZPiP) – może mieć skutki w poziomie opieki zapewnianej pacjentom.

Przewodnicząca OZZPiP stwierdziła, że nie wiadomo jeszcze, jak miałby przebiegać strajk. Wstępnie przyjęto jednak za termin maj, kiedy sytuacja epidemiologiczna może się poprawić. Jak podkreśliła Ptok, Związek podejmuje działania, aby udało się przeprowadzić przedsięwzięcie jednego dnia w maju. Wstępne założenia mówią też o dwu- lub godzinnym strajku w placówkach leczniczych w Polsce.

oprac.: KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama