26854631128_231c8eae38_k

Strajk Generalny przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Od rana w Polsce trwają protesty przeciwników wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego przepisy aborcyjne. Na ten dzień Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział tzw. „strajk włoski”. Ruch zachęca do brania urlopów na żądanie. Wiele uniwersytetów, m.in. Uniwersytet Wrocławski ogłosiło środę dniem rektorskim, a niektóre władze uczelni i wydziałów zaapelowały o niewyciąganie konsekwencji wobec studentów, którzy nie pojawią się tego dnia na zajęciach.

Od 13:00 protesty trwają w Warszawie, gdzie demonstranci najpierw zebrali się przed siedzibą Ordo Iuris, a następnie ruszyli pod Sejm, gdzie odbywa się główna faza protestu. Zablokowane są Al. Jerozolimskie od ronda de Gaulle’a do ronda Dmowskiego. Demonstracje wspierają m.in. taksówkarze, którzy zablokowali Al. Jerozolimskie. O godz. 18:00 przed Uniwersytetem Warszawskim ma odbyć się protest studentów. Podobne demonstracje trwają także w Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie i Łodzi, gdzie zebrało się już od kilku do kilkunastu tysięcy osób. W Warszawie trwa dzisiaj także protest rolników, którzy zablokowali Plac Zawiszy.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Protesty związane z wyrokiem trwają nieprzerwanie od zeszłego tygodnia, mimo postulatów polityków i ekspertów, apelujących o ich ograniczenie w związku z sytuacją epidemiologiczną. W środę potwierdzono w Polsce rekordowy dobowy przyrost nowych przypadków zakażenia koronawirusem – 18 820 przypadków. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 236 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać