E9FF22DA-65B4-4E97-ACB1-BAB498549F5A

Stany Zjednoczone unikną niewypłacalności

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent USA Joe BIDEN poinformował w niedzielę, że Biały Dom sfinalizował porozumienie z liderem Izby Reprezentantów, Kevinem MC CARTHYM, w sprawie podniesienia limitu długu. Stany Zjednoczone unikną więc niewypłacalności. 

Podpisane porozumienie, o którym rozmawiano tygodniami przewiduje zawieszenie limitu długu do 1 stycznia 2025 roku, ogranicza wydatki budżetowe w latach 2024 i 2025, przyspiesza wydawanie pozwoleń na niektóre projekty energetyczne, jak rownież wprowadza dodatkowe wymagania wobec Amerykanów korzystających ze świadczeń pomocowych. Porozumienie przewiduje wydatek 886 mld dolarów na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2024 i 703 mld dolarów wydatków na cele niezwiązane z bezpieczeństwem. W dokumencie zapisano też zgodę na 1-procentowy wzrost wydatków na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2025.  Teraz, wynegocjowane przez Biały Dom i lidera Izby Reprezentantów porozumienie musi zatwierdzić Kongres.

Warto dodać, że obie strony przedstawiały inną wizję tego, w jaki sposób poradzić sobie z problemem dotyczącym finansów publicznych. Administracja prezydenta Joe BIDENA chciała podniesienia podatków, przede wszystkim dla najbogatszych Amerykanów, z kolei Partia Republikańska nalegała na redukcję wydatków. Stąd znalezienie wspólnego wyjścia z sytuacji traktowane jest, jako sukces.

Przypomnijmy, że obecny limit długu publicznego w Stanach Zjednoczonych to 31,4 mld dolarów. Gdyby nie udało się go podnieść (według deklaracji Departamentu Skarbu USA) Waszyngton mógłby nie być w stanie spłacać zobowiązań już od 5 czerwca.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać