29465352424_909dfb1b54_k

Stanowisko EBC wobec precedensowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego Niemiec

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Europejski Bank Centralny wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że „pozostaje w pełni zaangażowany we wszystkie niezbędne działania”, aby realizować swój cel inflacyjny po tym, jak niemieccy sędziowie zakwestionowali legalność polityki skupu obligacji, prowadzonej przez EBC od 2015 r.

EBC, jako główny organ zarządzający został poinformowany o wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego przez dział prawny, a także przez szefa niemieckiego banku centralnego. Zgodnie z decyzją Trybunału, EBC ma trzy miesiące na przedstawienie wyjaśnień dotyczących program zakupu aktywów z 2015 r. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł również, że sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE we wcześniejszym orzeczeniu dotyczącym tej sprawy nie wzięli pod uwagę skutków programu EBC dla polityki gospodarczej. Ponadto sąd orzekł o prawie krajowych sądów konstytucyjnych do kontrolowania legalności działań organów UE.

Kupowanie obligacji, zwane także „luzowaniem ilościowym”, miało na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i inflacji — która od lat znacznie odbiega od celu EBC wynoszącego nieco mniej niż 2 procent. Od tego czasu bank centralny strefy euro uzupełnił swoje działania „Pandemicznym Programem Zakupów Awaryjnych” o wartości 750 miliardów euro, starając się złagodzić skutki wybuchu epidemii koronawirusa.

EBC stwierdził, że „Rada Prezesów jest w pełni zaangażowana w podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w ramach swojego mandatu, aby zapewnić, że inflacja wzrośnie do poziomów zgodnych z jej średniookresowym celem oraz że działania polityki pieniężnej podjęte w celu utrzymania stabilności cen zostaną utrzymane we wszystkich częściach gospodarki”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać