person-5441453_1920

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie prawdopodobnie odwołany 1 lipca

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji poinformowało o projekcie Ministra Zdrowia, który przewiduje odwołanie z dniem 1 lipca stanu zagrożenia epidemicznego, obowiązującego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Stan ten obowiązywał w Polsce od 16 maja 2022 r. Wcześniej obowiązywał stan epidemii. Na decyzję wpłynął m.in. spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spodek odnotowywanych zgonów i hospitalizacji.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza „zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw” – wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzania Ministra Zdrowia.

Ostatnio, 30 kwietnia, zniesiono obowiązek noszenia maseczek w aptekach. Do 30 czerwca nadal jednak konieczne jest zakrywanie ust i nosa m.in. w placówkach leczniczych.

 

Przepisy dotyczące pandemii zmieniają się także w USA. 1 maja Biały Dom ogłosił, że od 12 maja przestaną obowiązywać wymogi szczepień przeciwko Covid-19 dla zagranicznych podróżnych, pracowników federalnych i pracowników służby zdrowia. Tego samego dnia wygaśnie też pandemiczny stan wyjątkowy. Dotychczasowe wymogi wprowadzono w styczniu 2021 r. tuż po dojściu do władzy obecnej administracji.

Oprac. KR

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać