FAdV7jGWEAIJxLG

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią zostaje przedłużony o 60 dni

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Na przedłużenie stanu wyjątkowego w miejscowościach przygranicznych z Białorusią Sejm wyraził zgodę w czwartek. Stan wyjątkowy w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego potrwa do 1 grudnia.

O przedłużenie stanu wyjątkowego wnioskował prezydent Andrzej Duda.

–  Szef BBN oświadczył, że w ocenie prezydenta oraz Rady Ministrów nie ustały przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego, a dalsze przeciwdziałanie jego przyczynom możliwe jest wyłącznie w drodze przedłużenia czasu jego obowiązywania – zaznaczał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, przedstawiając wniosek prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego.

Wniosek w Sejmie poparło 237 posłów, 179 było przeciw, a 31 się wstrzymało. Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Kukiz’15, natomiast przeciw głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050. Od głosu wstrzymali się posłowie Koalicji Polskiej-PSL i kół Porozumienie i Polskie Sprawy.

Według polskiego prawa stan wyjątkowy może trwać maksymalnie 90 dni, co też będzie mieć miejsce obecnie w pasie przygranicznym z Białorusią.

W stanowisku wobec sytuacji w Polsce UNHCR i Międzynarodowa organizacja ds. Migracji poinformowały, że współpracują z odpowiednimi władzami w celu zbadania różnych opcji dla osób, które nadal tkwią na granicach; od dostępu do azylu, procedur łączenia rodzin i dobrowolnego powrotu osób uznanych za niewymagające ochrony międzynarodowej. IOM i UNHCR podkreśliły, że osoby ubiegające się o azyl i migranci nigdy nie powinni być wykorzystywani przez państwa do osiągania celów politycznych. „Podstawowa odpowiedzialność za ochronę osób znajdujących się w trudnej sytuacji powinna być dzielona między państwa w duchu solidarności. Niezgodność polityczna co do odpowiedzialności nigdy nie może skutkować utratą życia i zobowiązań państw.”

Oprac: KR
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama