Парад_в_честь_70-летия_Великой_Победы_-_26

Spotkanie Putina i Xi Jinpinga

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie Władimir Putin spotkał się z Xi Jinpingiem. Podczas rozmów Xi podkreślił, że bardzo się cieszy ze spotkania ze „starym przyjacielem”.
Reklama

Było to pierwsze spotkanie Putina z chińskim przywódcą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Tematy rozmów obejmowały rozszerzenie współpracy handlowej i gospodarczej, a także przywrócenie i wzmocnienie wymiany humanitarnej, która została przerwana przez pandemię wirusa Covid-19.

Pojawił się również temat sytuacji na Ukrainie. Xi nie wspomniał jednak o niej w swoim wystąpieniu. „Bardzo doceniamy wyważone stanowisko naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys ukraiński” – ocenił Putin.

„Chiny są gotowe współpracować z Rosją i wziąć na siebie odpowiedzialność światowego mocarstwa, odgrywać wiodącą rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię do świata, w którym pojawia się chaos” – powiedział Xi Jinping.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział dziennikarzom, że rozmowy za zamkniętymi drzwiami przebiegły bardzo dobrze. „Nasze oceny sytuacji międzynarodowej całkowicie się pokrywają (…) nie ma rozbieżności. Będziemy nadal koordynować nasze działania, w tym na zbliżającym się Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” – skomentował Ławrow.

Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalny sojusz, który został utworzony 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Obecnie członkami SCO są także Uzbekistan, Indie i Pakistan. Z kolei Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan mają status obserwatora.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama