6774831552_86e6de64c3_c

Spotkanie przywódców UE z prezydentem Erdoganem

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ewentualna odwilż w relacjach UE-Turcja zbiega się w czasie z zaostrzeniem ze strony Białego Domu kursu wobec Ankary.
Reklama

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN i przewodniczący Rady Europejskiej Charles MICHEL składają wizytę prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi ERDOGANOWI. W ostatnich latach miał miejsce szereg nieporozumień, które groziły eskalacją latem 2020 roku, kiedy Turcja wysłała okręty marynarki wojennej na wody należące do krajów członkowskich UE, Cypru i Grecji.

Jak podaje AFP, Ankara spodziewa się modernizacji Unii Celnej z 1995 roku i większej otwartości dla kandydatury Turcji w UE. Prezydent ERDOGAN chce też zaktualizować porozumienie migracyjne z 2016 r., w którym UE obiecała miliardy euro w zamian za turecką kontrolę nad napływem migrantów i uchodźców do Europy. – UE nie wywiązała się jeszcze w pełni ze swoich zobowiązań wynikających z umowy, w szczególności zobowiązań finansowych – podaje anonimowe źródło na które podaje się AFP. Ilke TOYGUR, analityk ds. Europejskich w Elcano Royal Institute, powiedziała, że spotkanie z przywódcami UE odbywa się w Turcji w burzliwych czasach. Ewentualna odwilż w relacjach UE-Turcja zbiega się w czasie z zaostrzeniem ze strony Białego Domu kursu wobec Ankary.

oprac.: MK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama