FILE PHOTO: Chinese President Xi Jinping shakes hands with U.S. Vice President Joe Biden (L) inside the Great Hall of the People in Beijing December 4, 2013. REUTERS/Lintao Zhang/Pool//File Photo

Spotkanie prezydentów USA i Chin

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Poniedziałkowe spotkanie pomiędzy prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem ma odbyć się online. Celem spotkania jest ustalenie warunków przyszłej współpracy między państwami.
Reklama

Jak informują urzędnicy Stanów Zjednoczonych cytowani przez agencję Reuters, spotkanie ma odbyć się w poniedziałek wieczorem (czas EST) i ma trwać kilka godzin.

Stany Zjednoczone i Chiny nie są zgodne m.in. w sprawie pochodzenia pandemii COVID-19, powiększających się możliwości nuklearnych Chin, czy zaangażowania Chin w sprawy Tajwanu. USA oskarża także Chiny o łamanie praw człowieka. Rozmowy mają jednak złagodzić napięcia.

– To okazja dla prezydenta Bidena, by powiedzieć prezydentowi Xi wprost, że oczekuje, że będzie postępował zgodnie z zasadami, jak robią inne odpowiedzialne narody – powiedział urzędnik cytowany przez agencję Reuters.

Rozmowy mają stać się przełomem w relacjach USA-Chiny. Jednak – jak przekazują urzędnicy – nie oczekuje się, że wirtualny szczyt przyniesie konkretne rezultaty. Urzędnicy amerykańscy zapowiedzieli, że dyskusja pomoże rozszerzyć komunikację między państwami poprzez „intensywną dyplomację”, aby obecny stan „sztywnej konkurencji” nie przewrócił się nieumyślnie w konflikt.

Oprac. KR
Źródło: REUTERS, CNN
foto: Li Jilin / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać