erdogan-g2d3d84cd2_1920

Spotkanie Erdogan-Putin w Soczi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szczyt w Soczi odbywa się po tym, jak Ankara pomogła pośredniczyć w porozumieniu w sprawie zboża, które złagodziło obawy przed światowym kryzysem żywnościowym.
Reklama

Podróż Erdogana – jego ósma wizyta w Rosji od początku 2019 roku – następuje po trójstronnym spotkaniu z Putinem i prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim w Teheranie w zeszłym miesiącu. Według tureckich źródeł celem spotkania jest omówienie „kwestii regionalnych i stosunków dwustronnych”. Moskwa twierdzi jednak, że tematem rozmów w Soczi ma być także współpraca wojskowo-techniczna. Zakończenie wojny na Ukrainie i sytuacja w Syrii również mogą być możliwymi tematami spotkania – podaje Reuters.

Stosunki między Rosją a Turcją określane są jako „konkurencyjna współpraca”, zarówno gospodarcza, jak i militarna. Pomimo wykorzystania przez Ukrainę tureckiej broni – w tym dronów „Bayraktar” – rosyjska agresja nie zaszkodziła dobrym stosunkom między dwoma przywódcami. Turecki prezydent Erdogan ostatni raz odwiedził Rosję we wrześniu ubiegłego roku. Obecna wizyta tureckiego prezydenta na okupowanym przez Rosję Krymie potrwa jeden dzień. Spodziewany jest również udział Ramzana Kadyrowa, kontrolowanego przez Rosję przywódcy Czeczenii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać