39312263025_b2cae1df21_k

SpaceX Nasa Mission: Astronauci w historycznej misji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Amerykańscy astronauci Doug Hurley i Bob Behnken zadokowali i weszli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w niedzielę, 31 maja. Ich kapsuła Dragon – dostarczana i obsługiwana przez prywatną firmę SpaceX została przymocowana do sekcji dziobowej międzynarodowej stacji kosmicznej orbitującej 422 km nad Chinami – relacjonuje BBC.

Robert Behnken i Douglas Hurley wystartowali w sobotę z Florydy. Jest to pierwsza wyprawa załogi z amerykańskiej ziemi od 9 lat. Misja wyznacza początek nowej ery, w której NASA będzie kupować usługi transportowe z sektora komercyjnego. Będzie to zadanie realizowane wyłącznie przez takie firmy, jak SpaceX z Hawthorne w Kalifornii, którą kieruje miliarder Elon Musk.

Potwierdzenie przywiązania statku Dragon na ISS pojawiło się o 16:16 w niedzielę, 19 godzin po opuszczeniu przez statek kosmiczny Kennedy Space Center, za sprawą rekiety Falcon, również dostarczonej SpaceX.

Administrator NASA Jim Bridenstine pogratulował duetowi dobrze wykonanej pracy: „Cały świat widział tę misję i jesteśmy bardzo dumni ze wszystkiego, co zrobiliście dla naszego kraju i tego, jak zainspirowaliśmy świat”.

Dokowanie było procesem w pełni zautomatyzowanym; Behnken i Hurley nie musieli się angażować – chociaż ćwiczyli latanie ręczne podczas podejścia.

SpaceX odbył pierwszą demonstrację swojego nowego pojazdu dla załogi w zeszłym roku, ale miał on tylko manekina na pokładzie. Ten wypad jest pierwszym, który przenosi ludzi. Zadaniem Hurleya i Behnkena w ramach misji jest przetestowanie wszystkich systemów pokładowych i przekazanie opinii inżynierom.

SpaceX i Nasa przejdą teraz do kolejnej fazy umowy o wartości 2,6 mld USD, która obejmie sześć lotów „taksówkowych” astronautów, przy czym pierwszy z nich prawdopodobnie nastąpi pod koniec z sierpnia.

Przybycie Hurleya i Behnkena do ISS oznacza, że ​​mogą oni odebrać flagę Stars and Stripes umieszczoną na platformie ISS przez członków ostatniej misji statku Atlantis w 2011 roku. Flaga, która również leciała podczas pierwszego lotu wahadłowca w 1981 r., zostanie teraz zwrócona na Ziemię i przekazana misji, która jako kolejna przekroczy orbitę planety.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Mateusz MALENTA: Restart amerykańskiego programu kosmicznego

 

foto: Fot. Daniel Oberhaus (2020)

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać