2593095385_c60b9fc3d7_o

Sondaż CBOS: 41% Polaków zgadza się na przyjmowanie uchodźców, 48% jest temu przeciwnych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według sondażu CBOS 41% Polaków zgadza się na przyjęcie przez państwo migrantów z krajów objętych konfliktami zbrojnymi; prawie połowa – 48% ankietowanych – jest przeciwna.

Jak podaje CBOS, wśród ankietowanych będących za przyjmowaniem migrantów, 33% osób uważa, że powinniśmy udzielać schronienia jedynie do czasu, kiedy uchodźcy będą mogli wrócić do swojego kraju. Natomiast 9% zgadza się również na ich osiedlanie się w Polsce.

Według sondażu stosunek Polaków do migrantów ocieplił się (w odniesieniu do badań sprzed 3 lat). Jak podaje CBOS na przyjmowanie uchodźców częściej zgadzają się sympatycy partii lewicowych, nieangażujący się religijnie, najczęściej osoby w wieku 18-24 lat, posiadający wykształcenie wyższe oraz mieszkający w średnich lub dużych miastach. Niechęć do przyjmowania migrantów jest relatywnie częstsza wśród badanych o prawicowych poglądach, zaangażowanych religijnie oraz respondentów w wieku 55-64 lata, mających wykształcenie podstawowe lub zawodowe.

– Zdania o przyjmowaniu uchodźców są dość podzielone, można jednak powiedzieć, że Polacy na ogół odnoszą się niechętnie do tej kwestii – wskazują autorzy sondażu.

Badanie wskazało także, że ankietowani częściej są niechętni wobec przyjmowania migrantów, którzy przekraczają granicę polsko-białoruską (52%). 33% badanych uważa, że migrantom przebywającym na granicy należy umożliwić wystąpienie o azyl w Polsce.

Jak podaje CBOS, aż 77% respondentów opowiada się za wzmocnieniem kontroli na granicy polsko-białoruskiej, przy czym 14% nie uznaje tego za konieczne.

 

Oprac. KR
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama