BF5DA211-F5E7-4D6F-AE36-2C4A44FAA886

Sonda DART uderzyła w planetoidę Dimorphos

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Obrona planetarna wkroczyła na nowe tory. Wszystko za sprawą naukowców z NASA, którzy przeprowadzili pierwszy w historii test, polegający na uderzeniu statkiem kosmicznym DART w oddaloną o 11 milionów kilometrów asteroidę Dimorphos.

Wstępne obliczenia sugerują, że statek zakończył swoją podróż z Ziemi zaledwie 17 metrów od zamierzonego miejsca docelowego.

Po 10 miesiącach lotu, statek NASA’s Double Asteroid Redirection Test (DART), pomyślnie uderzył w swój asteroidę Dimorphos. DART jest pierwszą w historii misją poświęconą zbadaniu i zademonstrowaniu jednej z metod odchylania asteroidy poprzez zmianę jej ruchu w przestrzeni kosmicznej poprzez uderzenie kinetyczne. Skuteczność metody przesądzi również o tym, czy oparta na niej obrona planetarna będzie stanowić realną ochronę przed potencjalnym zagrożeniem wywołanym przez lecącą w kierunku ziemi asteroidę.

Celem DART’a był binarny system asteroid Didymos, składający się z około 780-metrowej średnicy asteroidy Didymos i krążacej wokół niego 160-metrowej asteroidy Dimorphos.

„DART to statek kosmiczny zaprojektowany do uderzenia w asteroidę, jako test technologii. Docelowa asteroida nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Ten system asteroid jest doskonałym poligonem doświadczalnym, aby sprawdzić, czy celowe rozbicie statku kosmicznego o asteroidę jest skutecznym sposobem na zmianę jej kursu, gdyby w przyszłości została odkryta asteroida zagrażająca Ziemi” – pisze NASA.

DART uderzył w Dimorphosa, aby zmienić jego orbitę w układzie podwójnym. Zespół Badawczy DART porówna wyniki kinetycznego uderzenia DART w Dimorphosa z bardzo szczegółowymi symulacjami komputerowymi kinetycznych uderzeń w asteroidy. Pozwoli to ocenić skuteczność tego podejścia do łagodzenia skutków uderzeń i ocenić, jak najlepiej zastosować je w przyszłych scenariuszach obrony planetarnej, a także, jak dokładne są symulacje komputerowe i jak dobrze odzwierciedlają zachowanie prawdziwej asteroidy.

Jednokierunkowa podróż misji potwierdziła, że NASA może skutecznie nawigować statkiem kosmicznym, aby celowo zderzyć się z asteroidą w celu jej odchylenia, technika znana jako uderzenie kinetyczne.

Naukowcy spodziewają się, że uderzenie skróciło orbitę Dimorphosa o około 1%, czyli mniej więcej 10 minut. Precyzyjne zmierzenie, jak bardzo asteroida została odchylona, jest jednym z głównych celów testu w pełnej skali.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać