virus-4030721_1920

Śledztwo WHO w sprawie źródeł COVID-19 rozpocznie się 14 stycznia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odpowiedzialny za zbadanie źródeł pandemii COVID-19, przybędzie do Chin 14 stycznia – poinformowała w poniedziałek chińska państwowa komisja zdrowia. Pierwotnie zespół WHO miał udać się do Chin na początku stycznia, by przeanalizować pierwsze wykryte przypadki zakażeń koronawirusem. Wizyta opóźniła się z powodu braku zezwolenia władz w Pekinie. Chińskie MSZ określiło to jako nieporozumienie.

Pierwsze przypadku COVID-19 wykryto pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Największa fala zakażeń w tym kraju zakończyła się w marcu 2020 roku, jednak wirus szybko rozprzestrzenił się na pozostałe kontynenty zakażając dotąd ponad 90 milionów ludzi (w ciągu ostatniej doby odnotowano 820,973 nowych przypadków). Zmarło blisko 2 milionów osób.

W poniedziałek 11 stycznia do Polski dotarła kolejna partia szczepień szczepionki Pfizer/ BioNtech. Do punktów szczepień dystrybułowana jest obecnie rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek. We wtorek do Polski trafi 29 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podkreślił w rozmowie z PAP, że poniedziałkowa dystrybucja 250 tys. dawek szczepionki do poszczególnych punktów szczepień jest największa z dotychczasowych. – W pierwszym tygodniu było to 52 tys. dawek, w ubiegłym – 152 tys., a dziś 252 tys. i ta ilość w tej chwili jest w transporcie – podał Kuczmierowski.

Dotąd w Polsce zaszczepiono ponad 200 tys. osób. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4622 nowych zakażeń koronawirusem. Dzisiaj ruszają także przesiewowe testy na obecność Sars-Cov-2 dla nauczycieli I-III klas szkół podstawowych i pracowników obsługi administracyjnej szkoły. Badania są dobrowolne, bezpłatne i potrwają do 15 stycznia.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać