Reklama
Reklama
virus-4030721_1920

Śledztwo WHO w sprawie źródeł COVID-19 rozpocznie się 14 stycznia

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odpowiedzialny za zbadanie źródeł pandemii COVID-19, przybędzie do Chin 14 stycznia – poinformowała w poniedziałek chińska państwowa komisja zdrowia. Pierwotnie zespół WHO miał udać się do Chin na początku stycznia, by przeanalizować pierwsze wykryte przypadki zakażeń koronawirusem. Wizyta opóźniła się z powodu braku zezwolenia władz w Pekinie. Chińskie MSZ określiło to jako nieporozumienie.
Reklama

Pierwsze przypadku COVID-19 wykryto pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Największa fala zakażeń w tym kraju zakończyła się w marcu 2020 roku, jednak wirus szybko rozprzestrzenił się na pozostałe kontynenty zakażając dotąd ponad 90 milionów ludzi (w ciągu ostatniej doby odnotowano 820,973 nowych przypadków). Zmarło blisko 2 milionów osób.

W poniedziałek 11 stycznia do Polski dotarła kolejna partia szczepień szczepionki Pfizer/ BioNtech. Do punktów szczepień dystrybułowana jest obecnie rekordowa dostawa 250 tys. dawek szczepionek. We wtorek do Polski trafi 29 tys. dawek szczepionki firmy Moderna. Szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski podkreślił w rozmowie z PAP, że poniedziałkowa dystrybucja 250 tys. dawek szczepionki do poszczególnych punktów szczepień jest największa z dotychczasowych. – W pierwszym tygodniu było to 52 tys. dawek, w ubiegłym – 152 tys., a dziś 252 tys. i ta ilość w tej chwili jest w transporcie – podał Kuczmierowski.

Dotąd w Polsce zaszczepiono ponad 200 tys. osób. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4622 nowych zakażeń koronawirusem. Dzisiaj ruszają także przesiewowe testy na obecność Sars-Cov-2 dla nauczycieli I-III klas szkół podstawowych i pracowników obsługi administracyjnej szkoły. Badania są dobrowolne, bezpłatne i potrwają do 15 stycznia.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama