Reklama
Reklama
Protest Białorusinów we Wrocławiu

Setki aresztowanych podczas kolejnych demonstracji na Białorusi przeciw wynikom wyborów prezydenckich

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Centrum Praw Człowieka Viasna, organizacja praw człowieka z siedzibą w Mińsku na Białorusi organizacja poinformowała, że ponad 300 osób zostało aresztowanych, a wiele z nich zostało pobitych przez policję podczas niedzielnych protestów wzywających nieuznawanego prezydenta do rezygnacji.
Reklama

Demonstracje, które przyciągnęły tysiące ludzi, były 16. niedzielą z rzędu protestów przeciwko Aleksandrowi Łukaszence.

Protesty w Białorusi odbywają się niemal codziennie od początku sierpnia, ale te w niedziele zwykle gromadzą największą liczbę demonstrantów. Według obrońców praw człowieka podczas całej fali protestów zatrzymano ponad 19 000 osób, a tysiące z nich pobito.

W niedzielę demonstranci próbowali osłabić zatrzymania, gromadząc się początkowo w różnych częściach stolicy Mińska, ale policja zatrzymała ich, gdy próbowali zbliżyć się do centrum miasta. Policja użyła granatów ogłuszających, aby zawrócić tłum i rozpoczęła szeroko zakrojone zatrzymania, wykorzystując przy tym środki przymusu bezpośredniego.W niedzielę protesty odbyły się także w innych miastach. Viasna powiedziała, że ​​w całym kraju aresztowano co najmniej 304 osoby.Protesty nie ustają na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników zapewniły Łukaszence szóstą kadencję, ale zdaniem opozycji i  obserwatorów wyborczych elekcja została sfałszowana. Wybory nie zostały uznane przez wiele państw i organizacji międzynarodowych na świecie w tym m.in. przez Polskę, Stany Zjednoczone, Unię Europejską.

foto: Sylwester Krawczyk – Fotografia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama