E-1kl7dWQAAkseP

Senat rozpatruje wprowadzenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Senat rozpoczął w czwartek dwudniową sesję, podczas której rozpatrywana będzie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji (tzw. ustawa medialna).

Ze względu na większość opozycji w Senacie oczekuje się, że nowelizacja zostanie odrzucona. Jak przekazał w środę Andrzej Dyra, prezydencki minister, jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez Senat i trafi do prezydenta, ten nie podpisze jej w obecnym kształcie.

Według projektu nowelizacji ustawy koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (OEG), pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Ustawa przewiduje także, że członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie wybierał Sejm za zgodą Senatu, co ma za zadanie – zdaniem opozycji – „odpartyjnić” telewizję publiczną.

Podczas obrad Senatu, sprawozdawca komisji: kultury, praw człowieka i ustawodawczej Barbara Zdrojewska podkreśliła, że senackie biuro legislacyjne i eksperci negatywnie ocenili ustawę oraz wskazali, że narusza ona wiele przepisów konstytucji, a także umów międzynarodowych, w tym traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać