FBzNHxfXEAQudvU

Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Senat w piątek przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Jedna z poprawek senackich przewiduje, że podczas wprowadzenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, ograniczenia nie obejmą dziennikarzy.
Reklama

Nowelizacja przyjęta w piątek przez Senat zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na szczególnie narażonych obszarach przy granicy państwa. Zakaz będzie mógł być wprowadzany rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych po zaopiniowaniu decyzji przez komendanta głównego Straży Granicznej. Z zakazu wyłączeni mają być m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność. W uzasadnionych przypadkach komendant odpowiedniej dla regionu jednostki SG może zwolnić z zakazu osobę na czas określony. Poprawka, którą przyjął Senat zakłada, że zakaz przebywania w strefie przygranicznej nie będzie obejmował dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej.

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby grupa ponad 200 migrantów podjęło próbę przekroczenia granicy polsko-białoruskiej w okolicach Czeremchy. – Funkcjonariusze SG wobec 12 osób wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – podała na Twitterze SG. Podczas czwartkowego ataku polski żołnierz został ranny.

– 170 osób wdarło się na kilkanaście metrów na teren naszego kraju, ale zostały zatrzymane, pouczone o konieczności opuszczenia Polski i doprowadzone do linii granicy – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak dodała wśród zatrzymanych byli głównie obywatele Iraku, Egiptu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

– Kryzys na granicy z Białorusią jest stricte polityczny, popierany przez Kreml – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

O sytuacji na granicy mówią też polscy dyplomaci. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Jonsonem, a dzień wcześniej rozmawiał o kryzysie migracyjnym z prezydentem Francji Emanuelem Macronem oraz obecnym i przyszłym kanclerzem Niemiec – Angelą Merkel i Olafem Scholzem. Temat migracji poruszała także wczorajsza narada sztabu kryzysowego.

foto: Straż Graniczna / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać