Edl9s-tWAAEBAZ7

Sejm udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego absolutorium

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sejm RP przyjął w piątek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 r. i opowiedział się za udzieleniem rządowi absolutorium. Dochody budżetu w ub.r. wyniosły 400,5 mld zł i były wyższe o 3,3 proc. od planowanych. Z kolei wydatki państwa wyniosły 414,3 mld zł (0,5 proc. niższe od limitu ustawowego). Deficyt budżetowy wyniósł 13,7 mld zł (o połowę mniejszy od planowanego: 28,5 mld zł).

Za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem rządowi absolutorium opowiedziała się 237 posłów; przeciw było 212. Posłowie podczas debaty wskazywali, że realne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce utrzymywało się wysoko ponad średnią unijną, choć pojawiały się także głosy krytyczne, kierowane szczególnie wobec deficytu strukturalnego, który wynosi w Polsce 2,7 proc PKB (skorygowany deficyt bieżący o wahania cykliczne oraz jednorazowe dochody i wydatki). Krytyka posłów skupiona była także na niskich nakładach państwowych kierowanych na oświatę czy służbę zdrowia, budowę mieszkań i transport publiczny.

W czwartek sprawozdanie przed Sejmem składał także prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Prezes NBP zwrócił uwagę, że bank centralny trzykrotnie w tym roku obniżył stopy procentowe, łącznie o 1,4 pkt. proc. Dzięki działaniom NBP przeciętna rata kredytu mieszkaniowego spadła o około 120 zł. Prezes NBP dodał także, że bank ogranicza ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie. Zdaniem NBP największym wyzwaniem dla sektora bankowego w Polsce jest spodziewany wzrost kosztów ryzyka kredytowego na skutek pogorszenia sytuacji kredytobiorców.

foto: Sejm RP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać