EfXnXNdXsAADMEY

Sejm RP potępił przemoc władz Białorusi wobec protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sejm RP przyjął w piątek uchwałę wobec sytuacji na Białorusi. W dokumencie przyjętym przez aklamację izba niższa polskiego parlamentu potępia brutalną przemoc i system masowych represji stosowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki wobec pokojowo protestujących oraz zwraca się do rządu RP o możliwość szybkiego przyjmowania uchodźców z Białorusi. Ponadto Sejm RP zaapelował do instytucji Unii Europejskiej: Parlamentu, Rady i Komisji o podjęcie zdecydowanych działań.

– Pamiętając o wspólnej walce Polaków i Białorusinów o wolność i demokrację, szczególnie w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, dochowując wierności tradycji Solidarności w 40. rocznicę jej powstania, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z całą mocą potępia stosowanie przez władze Aleksandra Łukaszenki brutalnej przemocy i masowych represji wobec społeczeństwa białoruskiego oraz sfałszowanie wyników wyborów prezydenckich w Republice Białorusi 9 sierpnia 2020 roku – czytamy w uchwale Sejmu – Stanowczo domagamy się od władz w Mińsku natychmiastowego uwolnienia wszystkich aresztowanych oraz zaprzestania represji i używania przemocy wobec społeczeństwa.

Protesty na Białorusi trwają od momentu ogłoszenia wyników exit poll w niedzielę. Oficjalny rezultat wyborów został przyjęty przez Centralną Komisję Wyborczą Białorusi w piątek 14 sierpnia. Urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów, a Swietłana Cichanouska – 10,1 proc. Według Sejmu RP, przedstawicieli wielu państw, a także administracja amerykańska i społeczeństwo białoruskie nie uznają wyników wyborów.

foto: Sejm RP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać