6363285959_9546fc8019_4k

Sejm: połączone komisję sprawiedliwości i zdrowia będą debatować nad projektem ustawy dotyczącej dopuszczalności aborcji prezydenta Andrzeja Dudy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sejmowe komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem noweli dot. przepisów antyaborcyjnych. Wicemarszełek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział rozpoczęcie pracy nad projektem jeszcze w tym tygodniu. Posiedzenie Sejmu, z powodów epidemiologicznych zostało przełożone na 18-19 listopada.

Od 22 października w całym kraju trwają protesty przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. zaostrzenia przepisów aborcyjnych. TK orzekł wówczas, że przepis z tzw. ustawy aborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zgodnie z którą ma zostać wprowadzona przesłanka zezwalająca na dokonanie aborcji w sytuacji tzw. wad letalnych płodu.

Prezydent proponuje wprowadzić do ustawy przepis, dopuszczający aborcję, jeśli – badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne, upośledzenie płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Wyrok TK doprowadził do protestów w całym kraju, mimo trwającego stanu zagrożenia epidemiologicznego. W ciągu ostatniej doby wykryto 19 364 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 227 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać