47388019881_8a78a88df5_k

Saudyjski sąd skazuje osiem osób na więzienie za zabicie Jamala Khashoggiego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sąd Karny w Rijadzie ogłosił wyroki więzienia dla ośmiu oskarżonych za zabicie dziennikarza Jamala Khashoggiego, podały w poniedziałek media państwowe. Proces jest krytykowany przez międzynarodowe grupy obserwatorów praw człowieka.
Reklama

Saudyjska telewizja państwowa ujawniła niewiele szczegółów na temat ostatecznych wyroków wydanych przeciwko saudyjskim obywatelom, których nazwiska nie zostały ujawnione. Werdykt zapadł po tym, jak synowie Khashoggiego powiedzieli w maju, że „ułaskawili” zabójców, oszczędzając pięciu skazanych przed egzekucją.

Sąd zarządził maksymalną karę 20 lat pozbawienia wolności dla pięciu oskarżonych. Innego skazano na 10 lat więzienia, a dwóch innym na siedem lat więzienia.

Proces był szeroko krytykowany przez organizacje praw człowieka i niezależnego śledczego ONZ, który zauważył, że żaden wyższy rangą urzędnik ani nikt podejrzany o zlecenie zabójstwa nie został uznany winnym. Podważono także niezależność sądu.

Khashoggi krytycznie pisał o księciu Arabii Saudyjskiej Mohammedzie bin Salmanie w felietonach dla Washington Post. Żył na uchodźstwie w USA przez około rok.Został zabity pod koniec 2018 roku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Turcji.

Źródło: FRANCE24
foto: April Brady/Project on Middle East Democracy

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama