Projekt bez tytułu

Sąd w Rosji uznał organizacje Nawalnego za ekstremistyczne

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wczoraj (09.06) Sąd Miejski uznał struktury Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego opozycjonisty, za organizacje esktremistyczne. Mowa m.in. o sztabach Nawalnego zakładanych w regionach Rosji, Organizacji Praw Obywateli (FZPG) czy też o Fundacji Walki z Korupcją (FBK).

Dla struktur Nawalnego, wchodząca od razu w życie decyzja sądu, oznacza zakaz rozpowszechniania informacji, organizowania zgromadzeń, dokonywania operacji finansowych oraz uczestniczenia w wyborach. Jednak wcześniej – w kwietniu 2020 roku, sztaby Nawalnego zakończyły już działalność. Prokuratura Moskwy, która wnioskowała o uznanie struktur za ekstremistyczne twierdziła, że współpracownicy Nawalnego chcą stworzyć warunki do zmiany podstaw porządku konstytucyjnego.

Decyzja nie obyła się bez komentarzy. Sam Nawalny wzywał do pozostania wiernymi jego struktur. Na Twitterze zamieścił komentarz o treści: „dziś w nocy sąd w Moskwie uznał Fundację Walki z Korupcją (FBK) i sieć sztabów Nawalnego za organizacje ekstremistyczne. Ale co to za różnica, jak się nazywamy? Nie zrezygnujemy z naszych celów. A wy zostańcie z nami”.

FBK działała od 2011 roku, łącząc wcześniejsze projekty opozycjonisty, koncentrujące się na nagłaśnianiu korupcji wśród przedstawicieli władz Rosji. Nagłaśniane materiały przyciągały miliony internautów – tak było m.in. w przypadku luksusów, w jakim żyje wielu rosyjskich urzędników. Nawalny zarzucał zajęcie wysokich stanowisk kwestii zażyłości z prezydentem Władimirem Putinem. Jednym z materiałów był także film o „pałacu Putina”, opublikowany po próbie otrucia Nawalnego w sierpniu 2020 roku, jego powrocie do Rosji i uwięzieniu.

Nowe prawo, obowiązujące w Rosji od ostatnich tygodni jest wymierzone przeciwko zwolennikom Nawalnego. Mówi ono o zakazie udziału w wyborach wszelkiego szczebla osobom powiązanym z działalnością organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone potępiły wyrok rosyjskiego sądu:

„Potępiamy dzisiejsze przewrotne orzeczenie, że struktury Nawalnego są organizacją ekstremistyczną. Jest to atak na tych, którzy sprzeciwiają się korupcji na rzecz otwartego społeczeństwa. Jest to świadoma próba skutecznego zakazania działalności prawdziwej opozycji politycznej w Rosji” – oświadczył Dominic Raab, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Nawalny nie był obecny na rozprawie. Sąd odrzucił wszystkie wnioski o udział opozycjonisty w procesie.

Źródło: PAP
foto: fot. Twitter/Raport Białoruś

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama