office-581131_1920

Sąd UE uchyla nakaz zapłaty przez Apple kwoty 13 miliardów euro

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sąd Unii Europejskiej w środę 15 lipca rzekł na korzyść giganta technologicznego Apple i Irlandii w sporze z UE o ponad 13 miliardów euro (15 miliardów dolarów) zaległych podatków. Sąd w Luksemburgu stwierdził, że przedsiębiorstwo międzynarodowe nie musi płacić 13 miliardów euro. Skargę do Sądu przedłożyła Komisja UE, która twierdziła, że Apple zawarł nielegalną umowę podatkową z władzami irlandzkimi
Reklama

Od orzeczenia drugiego najwyższego sądu UE w sprawie decyzji z 2016 r. można się odwołać tylko w kwestiach prawnych. Sąd stwierdził, że „Komisja niesłusznie oświadczyła”, że Apple „uzyskał selektywną korzyść gospodarczą, a co za tym idzie, pomoc państwa”.

Komisja Europejska nakazała Apple opłacić niedopłatę brutto podatku od zysków w całym bloku europejskim w latach 2003–2014. Komisja doszła do wniosku, że Apple zi korzystało z dwóch spółek typu shell zarejestrowanych w Irlandii, tym samym unikała opodatkowania.

Mimo że podatki pozostają w gestii państw członkowskich, UE stara się stworzyć równe warunki funkcjonowania dla 27 narodów, upewniając się, że specjalne strefy ekonomiczne, w tym wyjątkowo niskie stawki podatkowe dla firm międzynarodowych, takie jak ta między Irlandią a Apple, podlegają wspólnym regulacjom.

Według administracji Donalda Trumpa, UE niesłusznie atakuje amerykańskie firmy.

Orzeczenie wydano w czasie, gdy dochody podatkowe dla krajów UE stają się szczególnie istotnym elementem koszyka budżetowego całej wspólnoty europejskiej. Jak zauważa France 24, w czasach, gdy gospodarstwa domowe są pozbawione środków pieniężnych i oszczędności z powodu pandemii COVID-19, UE stara się dopilnować, aby korporacje międzynarodowe osiągające zyski na kontynencie również ponosiły koszty swojego funkcjonowania, nie tylko nieregulowane zyski.

„W czasach takich jak te, kiedy przekazujemy pakiety bodźców gospodarczych o wartości wielu miliardów euro, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie ani centa dochodów podatkowych”, powiedział prawodawca UE Markus Ferber z Chrześcijańskiej Grupy Demokratycznej PPE.

LINK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama