office-581131_1920

Sąd UE uchyla nakaz zapłaty przez Apple kwoty 13 miliardów euro

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sąd Unii Europejskiej w środę 15 lipca rzekł na korzyść giganta technologicznego Apple i Irlandii w sporze z UE o ponad 13 miliardów euro (15 miliardów dolarów) zaległych podatków. Sąd w Luksemburgu stwierdził, że przedsiębiorstwo międzynarodowe nie musi płacić 13 miliardów euro. Skargę do Sądu przedłożyła Komisja UE, która twierdziła, że Apple zawarł nielegalną umowę podatkową z władzami irlandzkimi

Od orzeczenia drugiego najwyższego sądu UE w sprawie decyzji z 2016 r. można się odwołać tylko w kwestiach prawnych. Sąd stwierdził, że „Komisja niesłusznie oświadczyła”, że Apple „uzyskał selektywną korzyść gospodarczą, a co za tym idzie, pomoc państwa”.

Komisja Europejska nakazała Apple opłacić niedopłatę brutto podatku od zysków w całym bloku europejskim w latach 2003–2014. Komisja doszła do wniosku, że Apple zi korzystało z dwóch spółek typu shell zarejestrowanych w Irlandii, tym samym unikała opodatkowania.

Mimo że podatki pozostają w gestii państw członkowskich, UE stara się stworzyć równe warunki funkcjonowania dla 27 narodów, upewniając się, że specjalne strefy ekonomiczne, w tym wyjątkowo niskie stawki podatkowe dla firm międzynarodowych, takie jak ta między Irlandią a Apple, podlegają wspólnym regulacjom.

Według administracji Donalda Trumpa, UE niesłusznie atakuje amerykańskie firmy.

Orzeczenie wydano w czasie, gdy dochody podatkowe dla krajów UE stają się szczególnie istotnym elementem koszyka budżetowego całej wspólnoty europejskiej. Jak zauważa France 24, w czasach, gdy gospodarstwa domowe są pozbawione środków pieniężnych i oszczędności z powodu pandemii COVID-19, UE stara się dopilnować, aby korporacje międzynarodowe osiągające zyski na kontynencie również ponosiły koszty swojego funkcjonowania, nie tylko nieregulowane zyski.

„W czasach takich jak te, kiedy przekazujemy pakiety bodźców gospodarczych o wartości wielu miliardów euro, nie możemy sobie pozwolić na marnowanie ani centa dochodów podatkowych”, powiedział prawodawca UE Markus Ferber z Chrześcijańskiej Grupy Demokratycznej PPE.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać