292961612_2689265e06_k

Sąd Najwyższy: protesty wyborcze bez wpływu na wynik wyborów. Wybór prezydenta ważny

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w poniedziałek w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.

Sędzia Ewa Stefańska po analizie sprawozdania PKW oraz wydaniu opinii po rozpoznaniu protestów wyborczych poinformowała, że Sąd Najwyższy uznał, że żadne ze wskazanych w nim uchybień, jak również wszystkie one łącznie nie dają podstaw do kwestionowania wyników wyborów. Sąd Najwyższy ocenił, że nierówny dostęp kandydatów do środków masowego przekazu nie wpływa na ważność wyborów, dopóki „zapewniony jest nieskrępowany (prawnie i faktycznie) pluralizm mediów”.

Wśród protestów wyborczych aż 88 proc. z 5847 protestów okazało się niedopuszczalnych. Protestom nie nadawano biegu, gdy złożono je po dopuszczalnym terminie lub przez osobę nieuprawnioną. Zasadne procesy kontestowały np. sposób dostarczania pakietu wyborczego. Jednak żaden z tych przypadków nie został uznany za posiadający potencjał wpływu na proces wyborczy.

W tegorocznych wyborach prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w drugiej turze wyniosła 68,18 proc. 6 sierpnia prezydent elekt Andrzej Duda złoży ślubowanie przed Zgromadzeniem Narodowym, inaugurując drugą kadencję na stanowisku głowy państwa.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać