justice-2060093_1920

Rzecznik TSUE chce oddalenia odwołania Niemiec od wyroku w sprawie odnogi Nord Stream

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Rzecznik Generalny TSUE w wydanej dzisiaj opinii oświadczył, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien oddalić odwołanie Niemiec od wyroku, w którym Sąd UE stwierdził nieważność decyzji KE z 2016 r. dotyczącej gazociągu OPAL. Decyzja ta dała Gazpromowi możliwość przesyły większej ilości gazu tą lądową odnogą gazociągu Nord Stream.
Reklama

W 2016 r. Niemcy przedłożyły Komisji Europejskiej wniosek o zmianę zasad korzystania z gazociągu OPAL. Komisja wydała decyzję, w której zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając Gazpromowi korzystanie z całej przepustowości odnogi gazociągu Nord Stream. Doprowadziło to m.in. do redukcji przepływu gazu gazociągami jamalskim i Braterstwo, transportującymi rosyjski gaz do UE przez Białoruś i Ukrainę. Polska wniosła do TSUE sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji, o którą zawnioskowały Niemcy. Zdaniem Polski, popieranej przez Łotwę i Litwę, przyznanie nowego wyłączenia dla gazociągu OPAL zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w Unii.

Sąd UE przyznał rację Polsce 10 września 2019 r., stwierdzając nieważność decyzji Komisji z 2016 r. w związku z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Niemcy wniosły do TSUE o odwołanie od tego wyroku. Rzecznik Generalny TSUE przyznał jednak rację Polsce, oceniając, że „zasada solidarności energetycznej może być wykorzystywana do kontroli zgodności z prawem aktów wydawanych przez instytucje UE w dziedzinie energii”. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku TSUE. Sąd UE zwykle się zgadza z opiniami rzeczników. Może jednak wydać inny wyrok.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać

Reklama