law-g2190db1d8_1920

Rzecznik generalny TSUE wydał opinię ws. zaskarżenia tzw. mechanizmu warunkowości przez Polskę i Węgry

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według rzecznika generalnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), Manuela Camposa Sánchez-Bordona, należy oddalić skargę prawną Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości, który uzależnia wypłatę środków unijnych od praworządności.
Reklama

– Należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego – przekazał rzecznik generalny TSUE.

– System ten [mechanizm warunkowości] został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, jest zgodny z art. 7 TUE oraz z zasadą pewności prawa – dodał rzecznik.

Tak zwany mechanizm warunkowości (wprowadzony w grudniu 2020 r.) pozwala UE na niewypłacenie środków budżetowych dla państw członkowskich, jeśli istnieje ryzyko, że środki mogą być niewłaściwie wykorzystane w wyniku naruszenia zasady praworządności. Polska i Węgry z obawy o użycie możliwości przeciw nim złożyły skargę na użycie mechanizmu.

Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca. Jest jedynie wstępem do wyroków, ale wyznacza także kierunek, do którego dążyć będzie późniejsze orzeczenie.

Oprac. KR
Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać