E7Su2icWQBcxfkm

Rząd zapowiada utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedzieli we wtorek podczas konferencji prasowej powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) oraz funduszu walki z cyberprzestępczością. Fundusz i CBZC mają zajmować się zagadnieniami, takimi jak wyłudzenia, kradzieże, manipulacja i cyberzagrożenia.

Służba ma odpowiadać na rosnące ataki w sieci i dostarczać właściwym służbom instrumentów i dostępu do najnowszych rozwiązań w walce z cyberprzestępczością. – To, co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest gotowy, a samo Biuro będzie posiadać analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

– W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające – zaznaczył minister Kamiński dodając, że Biuro ma być gotowe do 2025 r.

Nabór pracowników ruszy w styczniu 2022 r. Docelowo CBZC ma liczyć 1,8 tys. funkcjonariuszy.

– Fundusz Cyberbezpieczeństwa będzie opiewał na kwotę ok. pół miliarda zł. W ramach niego będziemy finansowali nowe inwestycje w zakresie zakupu narzędzi, oprogramowania i zaawansowanych środków technicznych – informował sekretarz stanu KPRM Janusz Cieszyński.

Premier Morawiecki uzasadnił powstanie CBZC zaznaczając, że Polska musi zmierzyć się z oszustwami komputerowymi, fałszywymi mailami i wiadomościami SMS oraz kradzieżą tożsamości.

Oprac.: KR
Źródło: PAP
foto: Kancelaria Premiera / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać