Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Rząd uruchamia narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Resort cyfryzacji uruchomił w środę narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić bezpieczeństwo swoich danych w sieci (loginy, hasła). Jest to odpowiedź na wyciek danych Polaków, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. 

O narzędziu zaproponowanym przez rząd poinformował minister cyfryzacji: „Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z https://bezpiecznedane.gov.pl”.

Do wycieku danych doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. O zdarzeniu poinformował portal „Zaufana Trzecia Strona”, według którego do sieci trafiło kilka milionów loginów i haseł z Polski. Portal zaznaczył, że nie da się oszacować liczby osób dotkniętych tym incydentem, ale najprawdopodobniej nie można ich liczyć w milionach, bo wiele haseł wirus mógł zaciągnąć z jednego komputera. Według portalu informacje wykradło złośliwe oprogramowanie, a dane na temat kont polskich użytkowników sieci, opublikowano na polskojęzycznym forum w sieci Tor. Te dane to loginy, hasła i adresy internetowe, z których pochodzą. Według „Zaufanej Trzeciej Strony” autorem publikacji jest konto założone ok. dwa miesiące wcześniej, które wcześniej nic nie publikowało.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać