Wspólne_oświadczenie_w_sprawie_ustanowienia_wszechstronnego_strategicznego_partnerstwa

Rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał w piątek z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim rosyjskiej inwazji na Ukrainę. O rozmowie informuje kancelaria prezydenta.
Reklama

Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści. Zwrócił uwagę na negatywny wpływ wywołanej przez Rosję wojny na bezpieczeństwo całego naszego regionu, a także na współpracę handlową z innymi partnerami, również chińskimi.

Przewodniczący ChRL wyraził gotowość do współpracy ze stroną polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia konfliktu. Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu. Obie strony podkreśliły wysoką jakość, intensywność i przyjazną, opartą na wzajemnym szacunku atmosferę wzajemnych relacji. Ich wyrazem były niedawne obrady Komitetu Międzyrządowego.

Rozmawiano też o rozwoju współpracy gospodarczej, w tym o sposobach zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami (m.in. poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do Chin) oraz intensyfikacji połączeń lotniczych w miarę ustępowania pandemii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać