Rosyjska szczepionka na COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Rosja ogłosiła we wtorek 11 sierpnia, że zatwierdziła pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wydało tzw. świadectwo rejestracji szczepionki, która została przetestowana na zaledwie 76 osobach.

Certyfikat pozwala na podanie szczepionki, opracowanej przez Gamaleya Research Institute of Epidemiology and Microbiology w Moskwie, niewielkiej liczbie obywateli z grup wrażliwych, w tym personelowi medycznemu i osobom starszym, powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia dla portalu ScienceInsider. Certyfikat stanowi, że szczepionka nie może być szeroko stosowana do 1 stycznia 2021 r., prawdopodobnie po zakończeniu większych badań klinicznych.

Naukowcy na całym świecie natychmiast potępili certyfikację jako przedwczesną i niewłaściwą, ponieważ szczepionka Gamaleya nie przeszła jeszcze testów, które w przekonujący sposób potwierdzą, że jest bezpieczna i skuteczna. Nawet niektórzy specjaliści w Rosji zakwestionowali ten ruch.

– To śmieszne – mówi Swietłana Zawidowa, prawniczka, która stoi na czele Stowarzyszenia Organizacji Badań Klinicznych w Rosji. – Szkoda mi tylko naszego kraju.

Zawidowa, która przez 20 lat pracowała nad badaniami klinicznymi wysłała wczoraj do Ministerstwa Zdrowia apel o odroczenie rejestracji szczepionki do czasu zakończenia odpowiednich badań skuteczności.

– Przyspieszona rejestracja nie uczyni Rosji liderem w tym wyścigu, tylko narazi użytkowników końcowych szczepionki, obywateli kraju Federacji Rosyjskiej, na niepotrzebne niebezpieczeństwo – napisała w imieniu grupy badań klinicznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł użycie szczepionki, którą nazwano „Sputnik V”, mówiąc, że – przeszła ona wszystkie niezbędne kroki – i odnotowując, że otrzymała ją jedna z jego dorosłych córek. (Putin nie przyznał się jasno do swoich dzieci publicznie, ale czasami o nich mówi; jeden jest lekarzem w Moskwie). Putin, który najwyraźniej przedstawił te uwagi na posiedzeniu rządu, dodał: – Mam nadzieję, że możemy rozpocząć masową produkcję szczepionki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać